SmartDom po polsku – w co inwestują Polacy?

Idea inteligentnego domu w swoich podstawach ma za założenie sprawić, że mieszkanie w domu będzie dla nas wygodniejsze, a eksploatacja tańsza i mniej zajmująca. Z drugiej strony automatyka budynkowa, choć nie zawsze musi być droga, to są sytuacje, kiedy instalowanie smart instalacji pociąga za sobą spore koszty, aco za tym idzie, budzi nasze wątpliwości. W co warto inwestować, a w co nie?

Automatyka budynkowa — sprawdzone w praktyce instalacje

Szukając rozwiązań mających ułatwić nam życie, zapewne będziemy musieli się skonfrontować z ofertami wielu firm. Oferty jednak mają to do siebie, że same siebie zachwalają. Chcąc mieć jednak pewność, że inwestujemy w rozwiązania, które faktycznie będą warte wydanych pieniędzy, dobrze jest w pierwszej kolejności skorzystać z doświadczeń osób, które już smart rozwiązania przetestowały.

Sterowanie oświetleniem

Zautomatyzowany system sterowania oświetleniem jest jednym z tańszych, ale bardziej przydatnych rozwiązań. Podzespoły takie jak czujniki natężenia światła (sztucznego oraz naturalnego) lub czujniki ruchu są obecnie bardzo tanie. Więcej zapewne zapłacimy za odpowiedni projekt takiej instalacji oraz jej prawidłowe wykonanie. System taki daje nam jednak spore i łatwe do wyliczenia oszczędności na energii elektrycznej oraz bardzo dużą wygodę.

Alarm, monitoring oraz rolety

Automatyka budynkowa w kwestii bezpieczeństwa ma do zaoferowania bardzo wiele możliwych rozwiązań. Od wideodomofonów z możliwością rozmowy na żywo przez smartphone, po zdalną możliwość zamykania okien, drzwi lub rolet przeciwwłamaniowych. Jeśli dodamy do tego alarm zintegrowany z systemem alarmowym firmy ochroniarskiej, to możemy w naszym domu poczuć się bezpiecznie jak w twierdzy. Dodatkowym plusem jest fakt, że mamy w domu podgląd, nawet jeśli jesteśmy poza nim

Inteligentne rozwiązania w ogrodzie

Automatyka budynkowa niekoniecznie musi nam się skojarzyć z ogrodem, ale i w tej materii może nam ułatwić życie. No najczęstszych przykładów pozytywnie zweryfikowanych przez użytkowników nalezą automatyczne zraszacze oraz autonomiczne roboty koszące.