Czy trzeba być sportowcem, by korzystać z psychologii sportu?

Czasy się zmieniają, a wraz z tym, zmienia się także podejście do sportu. Wielu sportowców odkryło, że ważne jest nie tylko trenowanie ciała, ale i ducha, a co za tym idzie, coraz popularniejsza jest psychologia sportu. Czy jest to jednak niezbędne dla sportowca?

Czym zajmuje się psychologia sportu?

Psychologia sportu ma za zadanie analizowanie i badanie psychologicznych aspektów, jakie występują w sporcie, ale w praktyce nie do końca o to chodzi. Psychologi sportu zajmuje się także tym, by poprzez trening mentalny poprawić osiągi sportowca i usprawnić funkcjonowanie osoby uprawiającej sport. Trzeba pamiętać, że psychologia sportu nie jest potrzebna tylko wtedy, gdy sportowiec poniesie porażkę. Psycholog sportowy, który pracuje ze sportowcem powinien być w stanie przygotować sportowca na taką sytuację, dzięki czemu, w przypadku porażki, zawodowiec  nie powinien się załamywać.

Jakie korzyści niesie za sobą korzystanie z usług psychologa sportowego?

Zaniedbywanie kondycji psychicznej u sportowca może być bardzo niebezpieczne. Jeśli sportowiec ma słabą psychikę, prędzej czy później jego osiągnięcia także będą coraz mniejsze. W parze z aktywnością fizyczną i treningami, poprawiającymi wydolność ciała, powinny iść treningi poprawiające sprawność psychiczną. Dzięki temu, sportowiec może uwierzyć w siebie i przekonać się, że jest w stanie wygrać. Ponadto, dobra kondycja psychiczna pomoże sportowcowi podnieść się po porażce czy sprawi, że zawodnik nie popadnie w obłęd, jeśli dozna kontuzji, tylko będzie walczył dalej, by wrócić do uprawianej przez siebie dyscypliny. Psychologia sportu pomaga również uporządkować priorytety.

Czy wiara w siebie zastępuje trening?

Czasem może wydawać się, że wiara we własne możliwości jest w stanie zastąpić regularnie treningi. Jest to mylne wrażenie i nie na tym polega psychologia sportu. Psycholodzy sportowi mają pomóc w przygotowaniach do zawodów i przygotować ich na ewentualną porażkę, ale absolutnie nie poprawią osiągów sportowca, jeśli ten zaniedba treningi. Najważniejsze jest znalezienie balansu między treningiem ciała, a treningiem psychiki.