Termomodernizacja budynku – dlaczego warto ją wykonać?

Termomodernizacja budynku – dlaczego warto ją wykonać?

Duże starty cieplne w budynku mogą wynikać m.in. z nieszczelnej stolarki okiennej lub drzwiowej, niewłaściwej izolacji zewnętrznej obiektu, ale i źle dobranych urządzeń grzewczych. To wszystko ma wpływ zarówno na brak komfortu, z czym zmagają się domownicy, jak i na rosnące rachunki za media.

Rozwiązaniem jest przeprowadzenie termomodernizacji. Jej zadaniem jest obniżenie kosztów eksploatacyjnych związanych z użytkowaniem budynku, ochrona środowiska oraz poprawa komfortu mieszkańców. Na czym dokładnie polegają zmiany i dlaczego jeszcze warto je podjąć?

Budynek, który „choruje”

Stare budownictwo kojarzy nam się m.in. z wilgotnymi pomieszczeniami, w których zapachy stanowiły problem, a do tego nierzadko trzeba się było mierzyć z pleśnią i rozwojem grzybów. Wpływało to negatywnie na konstrukcję budynku i jego wytrzymałość, a także na zdrowie domowników.

Obecnie można liczyć na nowoczesne technologie i rozwiązania, dzięki którym możliwe jest wyeliminowanie zjawiska „chorego” budynku. W tym celu przeprowadza się termomodernizację. O tym, jakie działania będą niezbędne, jakie zapotrzebowanie na energię i jej zużycie wykazuje dany obiekt, a także o instalacjach, które wymagają wymiany bądź modyfikacji, informuje przeprowadzony audyt energetyczny. Jest on niezbędny, aby dowiedzieć się, co należy zrobić i w jaki sposób.

Prace termomodernizacyjne – co obejmują?

Termomodernizacja budynku obejmuje przede wszystkim uszczelnienie stolarki okiennej i drzwiowej. Należy się także pochylić nad izolacją zewnętrzną budynku. Działania termomodernizacyjne obejmują również przyjrzenie się, jakie systemy i urządzenia grzewcze znajdują się w budynku i w jaki sposób pracują, czy są efektywne.

To wszystko ma wpływ na koszty eksploatacyjne i ich obniżenie, a także na efektywniejsze korzystanie z poszczególnych instalacji. Można liczyć na wyeliminowanie dotychczasowej ucieczki ciepła, co ma znaczenie dla komfortu domowników, ale i wpływa na dostawanie się do środowiska, w tym do atmosfery, szkodliwych produktów powstałych w procesie ogrzewania.

Po wykonaniu termomodernizacji należy uzyskać certyfikat energetyczny, który jest potwierdzeniem dokonanych zmian, ale i określa, czy budynek spełnia odgórnie narzucone wymogi. Certyfikat energetyczny wykonują specjalistyczne firmy – taką ofertę można znaleźć na stronie https://energetyczne24.online/.

Termomodernizacja podnosi wartość budynku

Wykonanie prac termomodernizacyjnych ma niebagatelny wpływ na wartość nieruchomości. Doskonale zdajemy sobie sprawę z faktu, że lokal czy obiekt, który jest modnie urządzony, ciekawie wykończony i świetnie wyposażony, na rynku nieruchomości staje się bardziej pożądany i zdecydowanie bardziej wartościowy.

Podobnie rzecz się ma z obiektem, w którym dokonano termomodernizacji. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań, które wpływają na obniżenie kosztów eksploatacyjnych z jednoczesnym podwyższeniem komfortu korzystania z obiektu, to cechy szukane i doceniane przez odbiorców. Zarówno potencjalnych mieszkańców, jak i kupców.

Wsparcie finansowe na termomodernizację

Warto wiedzieć, że możliwe jest uzyskanie dofinansowania na termomodernizację, ale i pojawiła się ulga podatkowa – termomodernizacyjna. Pierwotnie kosztowne prace finalnie zatem okazują się nie być tak trudne do wykonania, a poza tym można je zmieścić w budżecie przeznaczonym na prace przy budynku. Zainteresujmy się zatem termomodernizacją, jeśli zależy nam na długoterminowych zyskach.