Kiedy nie można holować auta?

pomoc drogowa

Niestety czasami przytrafią nam się problemy na drodze w których musimy koniecznie skorzystać z pomocy. Najczęściej dzwonimy po pomoc i prosimy o holowanie, jednak nie w każdej sytuacji można holować auto, niekiedy jest to niedozwolone i po prostu niebezpieczne.

Po pierwsze, najważniejsza sprawa – auta nie wolno holować w żaden sposób, nawet tylko minuty w bardzo bliskie miejsce, kiedy nie ma ono sprawnych hamulców. Takie auto jest pozbawione jakiejkolwiek kontroli i nie zatrzyma się dopóki, dopóty w coś nie uderzy. Holowanie samochodu bez sprawnych hamulców w najlepszym wypadku skończy się rozbiciem auta, a najprawdopodobniej dwóch – tylnej części samochodu holującego i przedniej samochodu holowanego, a w najgorszym przypadku, kiedy prędkość będzie zbyt duża może oznaczać nawet katastrofę i śmierć. Przy takiej usterce najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalistów.

To samo tyczy się, kiedy auto ma uszkodzony układ kierowniczy, czyli koła nie wykonują poleceń, jakie powinna dawać kierownica, nie mamy wtedy żadnej kontroli nad pojazdem, a auto jedzie cały czas w jednym kierunku. Takiego samochodu po prostu nie da się holować i w ciągu kilkuset metrów będzie wypadek.

Wiele osób boi się holować auto z automatyczną skrzynią biegów, jednak ogromna większość takich aut jest dobrze przygotowana do holowania, jedyna rzecz, którą trzeba zrobić to włączenie biegu N, czyli neutralnego. Oczywiście bardzo ważną rzeczą jest zachowanie prędkości niższej niż 30 kilometrów na godzinę, ponieważ przy prędkości wyższej, siła przenoszona na koła może być tak duża, że przekładnia tego nie wytrzyma i się po prostu skrzynia zatrze.

Przy holowaniu również należy pamiętać o tym, że trzeba posiadać odpowiednie do tego wyposażenie czyli haki holownicze. Samochód holowany musi mieć ten hak z przodu a holujący z tyłu, zakładanie linki holowniczej w jakiekolwiek inne, nieprzystosowane do tego miejsce może być opłakane w skutkach, można po prostu zniszczyć samochód, albo doprowadzić do fatalnego w skutkach wypadku.