Ile kosztuje utrzymanie jednoosobowej działalności gospodarczej w Niemczech?

Ile kosztuje utrzymanie jednoosobowej działalności gospodarczej w Niemczech

Prowadzenie własnej firmy to nie zawsze tylko przychody, ale i wydatki. W zależności, od kraju w którym zamierzasz założyć działalność gospodarczą wysokość inwestycji będzie się różnić. Rejestrację Gewerbe w Niemczech powszechnie uznaje się za bardzo korzystne rozwiązanie, co sprawia, że wiele przedsiębiorców z Polski decyduje się na taki krok. Aby jednak prawidłowo przeprowadzić cały proces i zadbać o wszystkie formalności niezbędne będzie poznanie obowiązujących tam wymogów prawnych. Zastanawiasz się ile kosztuje założenie jednoosobowej działalności gospodarczej w Niemczech? Sprawdź, jakie wydatki należy wówczas ponieść i czy warto rozkręcać tam biznes!

Gewerbe, czyli działalność gospodarcza w Niemczech – jak działa?

Gewerbe stanowi jedną z najpopularniejszych form prowadzenia działalności gospodarczej w Niemczech, jest chętnie zakładana nie tylko przez Niemców, ale i Polaków. Często przybiera formę jednoosobową, ale może dotyczyć zarówno osób fizycznych i prawnych. Gewerbe stwarza dla przedsiębiorcy szerokie pole do działania. Ludzie mają do dyspozycji opcje, takie jak handel czy przemysł, ale warto podkreślić, że wyjątek stanowią osoby wykonujące wolne zawody. Ustawa o działalności gospodarczej (Gewerbeordnung) mówi, że Gewerbe musi być legalną, samodzielną i regularną działalnością, dążącą do uzyskania dochodu w ramach pracy na własny rachunek.

Ile kosztuje założenie Gewerbe?

Warto zacząć od samego założenia działalności gospodarczej i kosztów, które przedsiębiorca ponosi na początkowym etapie. W przypadku Gewerbe nie trzeba posiadać kapitału zakładowego, co stanowi świetne rozwiązanie dla młodych ludzi, chcących zacząć działać na własny rachunek. Wystarczy wówczas poręczyć za firmę własnym majątkiem bez konieczności wykazywania jego składowych. Jedyny koszt, który ponosi osoba chcąca zarejestrować firmę to wszelkiego rodzaju opłaty urzędowe – będą się one różnić od konkretnej gminy i tamtejszego urzędu do spraw działalności gospodarczej (Gewerbeamt), w niektórych mogą wynosić 10 euro, a w innych nawet 65 euro. W razie potrzeby dostarczenia innych dokumentów, takich jak wyciąg z rejestru handlowego, należy przygotować się na kolejny wydatek (najczęściej ok. 13 euro). Kolejny krok to uiszczenie opłaty we właściwej Izbie (Rzemieślniczej lub Przemysłowo-Handlowej) za rejestrację i przynależność do niej, w tym wypadku cena waha się w przedziale 80-250 euro.

Utrzymanie jednoosobowej działalności gospodarczej w Niemczech – jakie wydatki należy uwzględnić?

Na wydatki związane z prowadzeniem firmy składa się wiele elementów. Koszty utrzymania Gewerbe obejmują:

  • rozliczenie podatku dochodowego (w Niemczech podatki są progresywne, więc stopa podatku stanowi kwestię indywidualną, kwota wolna od podatku w 2024 roku to 11 604 euro dla osób samotny, a 23 208 euro dla par);
  • opłacenie dodatkowych (np. od odpowiedzialności cywilnoprawnej) oraz obowiazkowych (m.in. zdrowotne);
  • składki na ubezpieczenie emerytalne.

Działalność gospodarcza w Niemczech – czy warto ją tam prowadzić?

Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej w Niemczech stanowi atrakcyjną opcję. Jak zostało to opisane i wyjaśnione powyżej największą zaletą są właśnie relatywnie niskie koszty prowadzenia biznesu, zwłaszcza w porównaniu do polskich warunków. Podobnie jest z formalnościami – jeśli ktoś dobrze orientuje się w tamtejszym prawie i podatkach cała procedura powinna przebiec bardzo sprawnie. Dla wielu osób, zwłaszcza zza granicy może to się okazać problemem. Dla niektórych wyzwaniem będzie bariera językowa i kulturowa, dla innych formalności i dokumentacja. W takim przypadku warto rozważyć, czy nie skorzystać z usług np. lokalnego, polsko-niemieckiego biura rachunkowego, które zapewnia wsparcie na każdym etapie zakładania firmy, dzięki czemu nie trzeba samodzielnie zgłębiać meandrów prawa. Zaoszczędzony w ten sposób czas można wówczas przeznaczyć na kwestie związane z rozkręcaniem biznesu.