Paleciak używany czy wózek widłowy używany? Co warto wybrać?

Paleciak używany czy wózek widłowy używany? Co warto wybrać?

Używane wózki podnośnikowe i unoszące to doskonała inwestycja, w przypadku małych przedsiębiorstw czy firm stawiających na rynku pierwsze kroki. Specjalnie dla Was przyjrzymy się temu, które urządzenia warto wybrać, ile można zaoszczędzić i gdzie warto zamawiać używany sprzęt.

Wózki paletowe i wózki widłowe – zastosowanie

Wózki paletowe oraz widłowe określane potocznie jako „paleciaki” i „widlaki” to niezwykle użyteczne pojazdy przeznaczone do transportu palet oraz innych ładunków. Wykorzystywane są w logistyce głównie na etapach składowania i magazynowania. Jednak nierzadko bywają traktowane także jako pojazdy wspomagające utrzymanie porządku.

Pierwszą decyzją z jaką musi zmierzyć się każdy przedsiębiorca chcący zakupić urządzenie do swojego biznesu musi być to: jakim budżetem dysponuje oraz jaki wózek chce zakupić.

Paleciaki to tanie (nawet poniżej 1000 zł), niewielkie urządzenia, które sprawdzają się w składowaniu niskim oraz transporcie bliskim i należą do kategorii magazynowych wózków widłowych. Ich zwarta konstrukcja sprawia, że z łatwością radzą sobie z poruszaniem się na niewielkich przestrzeniach czy w wąskich korytarzach. Niewielki zakres unoszenia sprawia także, że wykorzystywane są nawet równolegle z ruchem pieszych na drogach transportowych.

Z kolei wózki widłowe to bardziej zaawansowane maszyny. Mogą występować z różnym napędem (elektryczny, spalinowy, gazowy), od którego to zależy czy mogą poruszać się wewnątrz budynków, czy jedynie na terenach otwartych. Większa konstrukcja to także w przypadku tych pojazdów – większe możliwości (udźwig oraz maksymalna wysokość podnoszenia ładunków).

Używany paleciak ręczny czy elektryczny?

Zatrzymajmy się jednak na chwilę przy urządzeniach jakimi są paleciaki ręczne. Paleciaki, podobnie jak widlaki, dzielimy na kilka kategorii. Jednak w tym przypadku różnicy nie stanowi źródło napędu a po prostu samo występowanie lub brak tego napędu.

Wyróżnia się:

  • paleciaki ręczne – o udźwigu do 1000 – 1500 kg, które nie posiadają napędu i w celu wprawienia ich w ruch konieczne jest wykorzystanie siły fizycznej;
  • paleciaki elektryczne – o znacznie większych możliwościach i udźwigu nawet do 2500 kg, które często dysponują również montowanym masztem.

Poza różnicą w budowie i możliwościach sprzętowych, istotne są także kwestie cenowe- paleciaki ręczne to niedrogie urządzenia. Koszt nowego wózka paletowego bez napędu to około 1000 zł. Natomiast nowy wózek paletowy elektryczny to już nieco większy wydatek- od około 20 000 zł. Stąd też zazwyczaj przedsiębiorcy decydują się na zakup nowych wózków paletowych ręcznych ale często wybierają paleciaki elektryczne używane, tak aby zaoszczędzić na ich zakupie.

Ile można zaoszczędzić wybierając używane wózki?

Decyzja o zakupie pojazdu używanego z drugiej ręki zazwyczaj wynika z faktu, iż są one po prostu tańsze i można na nich sporo zaoszczędzić. Jakie są faktyczne kwoty o jakich mowa w kontekście oszczędności? Używany sprzęt może kosztować nawet do 50% mniej – zatem w najbardziej optymalnych przypadkach:

  • używany wózek paletowy elektryczny możecie kupić już od 10 000 zł wzwyż,
  • koszty zakupy używanych wózków widłowych spalinowych to od około 30 000 zł w górę,
  • a za używany wózek widłowy elektryczny trzeba zapłacić od około 35 000 zł.

Warto jednak pamiętać, iż wskazane powyżej kwoty to najniższe szacunkowe i orientacyjne (możliwe) ceny urządzeń. Ostateczna cena sprzedaży wózków zależy od wielu czynników – takich jak rocznik urządzenia, stan techniczny, dodatkowy ekwipunek, przeprowadzone naprawy czy też wyliczony resurs wózka widłowego.

Gdzie kupić używane wózki paletowe i widłowe w dobrym stanie?

Przedsiębiorca, wybierając urządzenia do swojej firmy powinien zwracać uwagę nie tylko na cenę, ale przede wszystkim na potrzeby, na jakie ma odpowiadać sprzęt. Do składowania wysokiego najlepiej wybierać wózki widłowe reach truck lub wózki widłowe czołowe, w składowaniu średnim skorzystać można z widlaków oraz paleciaków z masztem, natomiast w składowaniu niskim pomóc mogą wózki paletowe elektryczne.

Przy zakupie używanych maszyn należy koniecznie zwrócić uwagę na ich stan techniczny, rok produkcji czy udźwig maksymalny. Ważne też, gdy na zakup używanych można otrzymać gwarancje. A gdzie tak jest? Używane paletowe wózki elektryczne z gwarancją znajdziecie na: www.lemarpol.com.pl/wozki/uzywane-wozki-paletowe-paleciaki, natomiast używane wózki widłowe na: www.lemarpol.eu/oferta/uzywane-wozki-widlowe. Atrakcyjne ceny oraz wiele lat doświadczenia w branży wózków widłowych sprawiają, że każdy znajdzie w ofercie Lemarpol Wózki Widłowe pojazd dopasowany do potrzeb i oczekiwań swojego biznesu.