Jaki żywopłot wybrać?

jaki żywopłot wybrać

Naturalne ogrodzenie, czyli żywopłot prezentuje się bardzo ładnie i ochrania nas od otaczającego świata, sąsiadów czy drogi. Jednak rodzajów żywopłotów jest wiele, choćby prosty podział – żywopłot iglasty czy liściasty?

Żywopłot nadaje się przede wszystkim do ogrodów małych, w zatłoczonej okolicy, jeśli mamy obok siebie działkę sąsiadów sprawdzi się idealnie. Jednak po co sadzić żywopłot w miejscu, gdzie mamy widok na piękne pole lub las? Zatem żywopłot nadaje się jak najbardziej do zasłonięcia od ludzi, jednak od przyrody nie warto. Znakomicie się żywopłoty sprawdzają również przy drogach, chronią one przed kurzem i brudem z ulicy, nie musimy patrzeć na co chwila przejeżdżające samochody oraz w pewnym stopniu także chroni nas przed hałasem.
Jednak jak wybrać dobrą roślinę na żywopłot? Na pewno zależy to od momentu, kiedy chcemy go zasadzić.

Żywopłoty liściaste z odsłoniętymi korzeniami sadzi się tylko w październiku po opadnięciu wszystkich liści oraz wczesną wiosną, przed wykształceniem się pąków. Rośliny te należy posadzić do dołków przy płocie w odległości co 30 centymetrów a w żywopłotach nieformowanych może być to większa odległość nawet do metra. Najpopularniejsze rośliny na żywopłoty to oczywiście bluszcz, grab pospolity, ligustr pospolity, buk pospolity, ognik szkarłatny, cis pospolity czy bukszpan wiecznie zielony. Rodzajów oczywiście jest dużo a i żywopłot wcale nie musi być w formie pnączy. Również bardzo popularne jest posadzenie wyżej wymienionych iglaków, równo przycięte o tej samej wysokości i grubości stanowią świetną ozdobę dla każdego ogrodu.

Jednak trzeba pamiętać, że o żywopłot w ogrodzie trzeba bardzo zadbać. Najważniejszą czynnością oczywiście jest przycinanie, pierwsze cięcie po posadzeniu jest bardzo ważne, to od niego zależy późniejszy kształt, wysokość i bujność naszego żywopłotu. Również nie należy zapomnieć o nawożeniu i pieleniu ziemi, ponieważ chwasty zabierają sporo wody i wartości odżywczych z ziemi. Również nawożenie poprawia wygląd i prędkość porostu żywopłotu. Corocznie należy żywopłot przycinać dwukrotnie w trakcie trwania czerwca i lipca – przycinamy wtedy pędy żywopłotu do połowy ich długości. Potem pod koniec sierpnia nowe pędy z tego roku skracamy do długości 10 cm.