Jakie mleko dla malucha?

Sześć miesięcy to najlepszy czas, kiedy należy odstawić dziecko od piersi matki i przestawić się na mleko modyfikowane. Jak się odnaleźć w gąszczu proponowanych przez producentów produktów różnych firm, aby wybór był najlepszy?

Mleko modyfikowane – czytaj skład i wybieraj najlepsze!

Mleko mleku nierówne, dlatego ważne jest to, co się w nim zawiera – niektóre z nich skomponowane są na bazie podstawowych składników, których występowanie jest zagwarantowane prawnie. Warto jednak poszukać mleka wzbogaconego m.in. o dobre kwasy tłuszczowe, np. Omega 3, których działanie jest niezastąpione, jeśli chodzi o mózg i ogólnie układ nerwowy. Nie można zapominać także o probiotykach, czyli dobrych bakteriach żyjących w jelitach. Ich rola sprowadza się do wzmacniania odporności, walki z drobnoustrojami oraz ułatwianiem wchłaniania się składników odżywczych z pożywienia. Mogą też łagodzić objawy nietolerancji laktozy. Prebiotyki natomiast zapobiegają zaparciom.

Kryteria wyboru mleka modyfikowanego

Pierwsze podstawowe kryterium to wiek dziecka. Każde kolejne mleko, przeznaczone dla konkretnej grupy wiekowej zawiera określoną ilość składników (witamin, minerałów itd.), dopasowanych do potrzeb malucha. Oznaczenia torebek od 1 do 4

pomogą ci wybrać odpowiednie dla twojego dziecka mleko.
Następnie zwracaj uwagę na zawartość mleka (o czym zostało wspomniane wyżej), szczególnie kiedy maluch cierpi na schorzenia układu pokarmowego lub jest podatne na alergie. Mleko modyfikowane dla dzieci z nietolerancją pokarmową oznaczone jest m.in. symbolem HA. Zawiera białko, ale rozdrobnione, o wiele łatwiej przyswajalne dla dziecka dotkniętego alergią.

Mleko modyfikowane lepsze od krowiego

Wiele mam zastanawia się, czy watro kupować mieszanki mleczne dla malucha? Odpowiedź jest prosta – oczywiście, że tak! Mleko krowie różni się zdecydowanie składem od mleka modyfikowanego i nie jet w ogóle przystosowane dla maluchów.

Zawiera za dużo białka, co nie jest wskazane dla dziecka w początkowej fazie wzrostu i rozwoju. W mleku modyfikowanym jest znacznie więcej białka, niż w mleku matki, co zdecydowanie wystarczy dla prawidłowego rozwoju malucha. Czy to jednak wszystko? Nie! Koniecznie zwracaj uwagę na jego jakość, aby było optymalnie dostosowane do wieku dziecka i jego potrzeb. Druga ważna kwestia to laktoza, której brakuje w mleku krowim, a jest bardzo potrzebna dla rozwoju układu nerwowego i rozwoju mikroflory jelitowej. Podczas modyfikacji mleka krowiego dochodzi także do wyeliminowania dużej ilości tłuszczów odzwierzęcych nasyconych na tłuszcze nienasycone, roślinne. Również są niezastąpione dla funkcjonowania układu nerwowego. Mleko modyfikowane jest uzupełniane również w potrzebne minerały i witaminy, niezbędne do prawidłowego rozwoju malucha, np. witaminę D, selen czy cynk.

Pamiętaj też o odpowiednim przechowywaniu mleka modyfikowanego. Suche i chłodne miejsce to podstawa, a po otwarciu opakowania należy podać je dziecku w miarę jak najszybciej. Przechowywanie dłuższe niż 4 godziny nie jest wskazane. Nie powinno przelewać się mleka modyfikowanego do innych pojemników, a jeśli już, to konieczne zadbaj o szczelność opakowania. Jest to bardzo ważne, ponieważ pokarm dla malucha musi być idealnie przygotowany i zdrowy.