Jak właściwie dobrany materac wpływa na jakość snu dziecka?

Jak właściwie dobrany materac wpływa na jakość snu dziecka?

Jak właściwie dobrany materac wpływa na jakość snu dziecka?

Na zdrowy sen dziecka wpływ ma mnóstwo elementów. Rodzice nie bez powodu zastanawiają się nad aranżacją dziecięcego pokoiku, poszczególnymi meblami, a nawet dekoracjami. Rozważają również, jaki materac będzie odpowiedni. W końcu maluszek, który dopiero wrócił z mamą ze szpitala, będzie przesypiał nawet 20 godzin w ciągu doby!

Dziś przyglądamy się materacom i ich wpływowi na jakość snu dziecka. Dlaczego dobór tego elementu jest tak ważny i jak znaleźć idealny produkt?

Materac jako podparcie dla ciała

Maluszek, który dopiero wrócił do domu z rodzicami, zapoznaje się z otoczeniem. Sporo czasu spędzi w swoim łóżeczku, na materacu, który powinien mu zapewniać komfortowy wypoczynek, ale nie tylko o to chodzi. Właściwie dobrany materac odpowiada za podparcie całego ciała dziecka. To niezwykle ważne, bo dziecko nie potrafi jeszcze sprawnie się poruszać, obracać czy podnosić, więc jego materac nie może być ani zbyt miękki, ani za twardy.

Odpowiednio twardy materac gwarantuje, że kręgosłup maluszka będzie się prawidłowo układał, a to z kolei ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, wszystkich układów i narządów w ciele dziecka. Takie produkty można znaleźć na stronie https://rucken.pl/.

Komfort termiczny o każdej porze roku

Termoregulacja u małego dziecka jeszcze „raczkuje”. Dopiero za jakiś czas jego organizm poradzi sobie ze zmiennym warunkami. To oznacza, że do komfortowego snu o każdej porze roku maluszek potrzebuje materaca, na którym będzie mu ciepło. Latem nie może się jednak przegrzewać, zimą zaś marznąć. Materac musi zapewniać trzymanie ciepła w sezonie jesienno-zimowym, a w najgorętszych dniach przewiewność i odczuwanie ochłody. Tylko w takich warunkach sen będzie komfortowy i przyniesie należytą regenerację.

Dla wrażliwej skóry dziecka

Skóra dziecka w pierwszych latach życia jest bardzo wrażliwa. Łatwo o podrażnienie, wystąpienie uczuleń, a nierzadko maluch od początku zmaga się z alergiami skórnymi. Zdarza się, że występują także schorzenia w obrębie skóry, które uwidaczniają się od pierwszych dni życia.

Skoro w łóżeczku i na materacu dziecko spędza bardzo dużo czasu, jego skóra musi być właściwie zabezpieczona. Zapewnią to np. materace lateksowe, które wykazują się hipoalergicznością. Nie gromadzą ponadto wilgoci, są bardzo przewiewne, a do tego przyjemne w dotyku. W takim materacu zostaje wyeliminowane ryzyko rozwoju grzybów, pleśni czy roztoczy, które bardzo negatywnie wpływają na zdrowie dziecka.

Rozmiar dopasowany do wymiarów łóżeczka

Wygodę podczas snu i właściwe podparcie dla całego ciała zagwarantuje materac o odpowiednich rozmiarach. Muszą być one dopasowane do wymiarów łóżeczka. Materacyk nie może być wkładany na siłę, bo nie będzie można liczyć na równą, gładką powierzchnię. Zbyt mały z kolei sprawi, że dziecko mimowolnie zacznie wkładać rączki w wolne przestrzeni między materacem a szczebelkami łóżkami, co grozi urazami.

Postaw na idealnie dopasowany materac do łóżeczka dziecięcego i zapewnij swojej pociesze zdrowy, jakościowy sen.