Coraz więcej osób decyduje się na instalację systemu domu inteligentnego. Dla postronnych obserwatorów może się to wydawać zbędną fanaberią, jednak ci, którzy zdecydowali się zainstalować taki system w domu, doceniają zalety tego rozwiązania i raczej go rozbudowują o nowe elementy, niż z niego rezygnują. Co decyduje o tym, że inteligentne domy cieszą się coraz większą popularnością?
Wygoda
Ludzie lubią wygodę i ułatwiają sobie życie tak, jak to tylko jest możliwe. A inteligentny dom pozwala na taki poziom wygodnego sterowania znajdującym się w domu sprzętem, jakiego nie zapewnia żaden system zdalnego sterowania oparty na tradycyjnych pilotach. Obecnie oferowane są systemy, które nie wymagają dużych ingerencji w strukturę budynku, ponieważ komunikacja między elementami odbywa się radiowo – np. przez sieć WiFi. Na systemy inteligentnego domu składają się zarówno komponenty sterujące (panele, przyciski, piloty czy sterowniki), jak i funkcjonalne, czyli inteligentne czujniki, gniazdka, oświetlenie, ogrzewanie czy kamery i alarmy. Obecnie coraz częściej rolę sterującą przejmuje komputer lub smartfon. Za pomocą aplikacji mobilnej można włączyć lub wyłączyć poszczególne urządzenia, wyregulować temperaturę czy jasność oraz barwę oświetlenia, a ponadto uruchomić system wentylacyjny itd. Więcej przydatnych informacji można uzyskać w artykule pt.: „Jak skonfigurować własny dom inteligentny? Sprawdź możliwości systemu SUPLA”.
Bezpieczeństwo
Inteligentny dom łatwo połączyć z systemami przeciwpożarowymi lub przeciwzalaniowymi, a także alarmowymi oraz monitoringiem otoczenia domu. Dzięki połączeniu wszelkich elementów domownicy mają łatwą kontrolę nad wszystkimi funkcjami i urządzeniami w domu, co pozwala monitorować je i sterować nimi zarówno z mieszkania, jak i spoza niego, z każdego miejsca, w którym jest dostęp do Internetu. Ponadto możliwe jest zaprogramowanie układu tak, by naśladował ludzką obecność w budynku.
Oszczędność
Możliwość inteligentnego wyłączania i włączania pozostawianych w domu urządzeń będzie miała niebagatelny wpływ na stan domowych finansów. W obniżeniu opłat szczególnie pomocne są te elementy, które pozwalają na monitorowanie zużycia energii, takie jak np. inteligentne liczniki zużycia prądu dostępne na stronie Zamel.com, pomagające jednoznacznie wskazać, które urządzenia generują najwyższe koszty. Wyłączenie tych niepotrzebnie działających bezpośrednio przekłada się na niższe rachunki za prąd elektryczny, a ponadto także niższe zużycie tych urządzeń. System będzie mógł samodzielnie wyłączyć sprzęt RTV oraz odciąć te urządzenia, które nie muszą ciągle pracować. Oprócz tego możliwa będzie realizacja takich scenariuszy, w których np. w domu zasilanym z paneli fotowoltaicznych pralka zostanie automatycznie włączona wtedy, kiedy produkowany na własne potrzeby prąd pozwoli na jej bezproblemowe zasilenie. Automatyka włączy też ogrzewanie budynku wówczas, kiedy będzie to naprawdę konieczne.
Obecnie systemy inteligentnego domu są coraz powszechniej instalowane nie tylko w nowych nieruchomościach, ale również tych, które zostały wybudowane już jakiś czas temu. Smart dom umożliwia ekonomiczne korzystanie z urządzeń elektrycznych, co przekłada się na znaczne obniżenie rachunków za prąd.