Jak zapobiegać utracie włosów u mężczyzn?

Łysienie to bardzo powszechny problem u mężczyzn w różnym wieku. Zmaga się z nim co czwarty mężczyzna przed 30. rokiem życia. Utrata włosów negatywnie wpływa na samoocenę i jest przyczyną kompleksów. Na szczęście łysienie w wielu przypadkach można zahamować, a nawet odwrócić. Jak to zrobić?

Kto narażony jest na utratę włosów?

Łysienie męskie nie jest powiązane z wiekiem. Utrata włosów u wielu mężczyzn rozpoczyna się już między 20, a 25 rokiem życia. Po 50. roku życia łysienie występuje u ponad połowy panów. Czasem utrata włosów może być wynikiem nieprawidłowej diety i poważnych niedoborów lub być skutkiem ubocznym chorób, czy też ich leczenia, na przykład chemioterapii.

Jakie są główne przyczyny łysienia?

Utrata włosów u mężczyzn ma najczęściej podłoże hormonalne. Najpowszechniejszą formą łysienia jest łysienie androgenowe. Jego charakterystycznym objawem jest pojawienie się nad skroniami zakoli, które z czasem się pogłębiają, aż w końcu łysina obejmuje całą głowę. Zwykle łysienie androgenowe ma podłoże genetyczne, jeśli więc w rodzinie ojca i matki pojawiały się problemy z wypadaniem włosów, bardzo możliwe, że problem ten wystąpi również u syna lub wnuka.

Czym spowodowane jest łysienie androgenowe?

Łysienie androgenowe, znane powszechnie jako męskie, wbrew pozorom nie jest spowodowane nadmiarem testosteronu. Główną przyczyną utraty włosów jest działanie enzymu 5-alfa reduktazy, który przekształca męski hormon w jego aktywną formę – dihydrotestosteron (DHT). To właśnie DHT wykazuje toksyczne działanie na mieszki włosowe i przyczynia się do łysienia.

Czy łysienie androgenowe można zatrzymać?

Obecnie istnieje wiele sposobów na walkę z łysieniem męskim. Metody te są na tyle skuteczne, że nie tylko powodują zatrzymanie procesu utraty włosów, ale też przyczyniają się do ich odrastania. Gdy włosy zaczynają wypadać warto sięgnąć po szampon na łysienie dla mężczyzn. Warto również wzmocnić ogólną kondycję włosów przez stosowanie suplementów diety i odżywek zawierających cynk, miedź oraz krzem, które hamują wypadanie włosów.

Gdzie znaleźć odpowiedni preparat na łysienie?

Chcąc zatrzymać łysienie androgenowe, warto mieć na uwadze, że wymaga to stosowania odpowiednich środków. Kosmetyki dostępne w drogerii mogą wzmocnić włosy, ale nie zatrzymają męskiego łysienia. Dlatego po szampon na łysienie dla mężczyzn należy udać się do apteki. Dostępne tam preparaty zawierają amineksil i minoksidil, które powodują odrost włosów i zwiększają ukrwienie głowy. Można tam również nabyć wspomniane suplementy z krzemem, miedzią oraz cynkiem.