Pulmonologia jest dziedziną medycyny, która skupia się na profilaktyce, diagnozowaniu oraz leczeniu chorób układu oddechowego. Lekarz tej specjalizacji zajmuje się pacjentami cierpiącymi na choroby przewlekłe, wrodzone oraz nabyte. Z jakimi objawami i chorobami należy zgłosić się do pulmonologa?
Czym zajmuje się pulmonologia?
Pulmonologia to bardzo ważna medycyny, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, w których choroby układu oddechowego stają się coraz bardziej powszechne, między innymi ze względu na duże zanieczyszczenie środowiska. Specjalizacja ta wbrew powszechnemu przekonaniu obejmuje nie tylko leczenie płuc, ale całego układu oddechowego – czyli również jamy nosowej, ustnej i oskrzeli.
Jakie choroby leczy pulmonolog?
Do pulmonologa trafiają pacjenci z wieloma chorobami układu oddechowego. Do najczęstszych z nich należą: astma oskrzelowa, mukowiscydoza, pylica płuc, odma opłucnowa, rozszerzenie oskrzeli, zapalenie płuc i oskrzeli, rak płuc oraz wiele innych schorzeń. Lekarz specjalizujący się w pulmonologii bardzo często specjalizuje się również w alergologii, która jest bardzo powszechną chorobą obejmującą drogi oddechowe.
Kiedy należy udać się do pulmonologa?
Większość chorób układu oddechowego, na które cierpimy ma charakter przejściowy i nie wymagają one konsultacji pulmonologicznej. Nie musimy więc odwiedzać gabinetu pulmonologa w przypadku zwykłego przeziębienia, a nawet zapalenia oskrzeli, w którego wyleczeniu może nam pomóc lekarz rodzinny. Jeśli jednak infekcje dróg oddechowych często się powtarzają lub ich leczenie okazuje się nieskuteczne warto skonsultować się z pulmonologiem. Inne niepokojące objawy to zaburzenia oddychania, duszności, płytki oddech, ucisk w klatce piersiowej, świszczący oddech, szybkie męczenie się po wysiłku, krwioplucie, a także zasinienie ust, palców i innych części skóry.
Kto powinien odwiedzać pulmonologa regularnie i jak wygląda wizyta?
Regularne kontrole u pulmonologa wskazane są w przypadku wszystkich osób, u których zdiagnozowano przewlekłe choroby układu oddechowego, takie jak wspomniana wcześniej astma, odma, mukowiscydoza, czy silne alergie. Kontroli pulmonologicznej powinny koniecznie poddać się także osoby palące oraz byli i bierni palacze. Konsultacja pulmonologiczna rozpoczyna się zwykle od szczegółowego wywiadu i zapoznania się ze stanem zdrowia i objawami, na które uskarża się chory. Na tej podstawie pulmonolog zdecyduje jakie kolejne badania powinny zostać wykonane, do najczęstszych należą spirometria, RTG oraz bronchoskopia.