Dlaczego kupując mieszkanie warto jest też wziąć miejsce garażowe?

dlaczego-kupujac-mieszkanie-warto-jest-tez-wziac-miejsce-garazowe

W trakcie kupowania mieszkania na rynku pierwotnym od razu trzeba się zdecydować na to, czy chcemy do niego dokupić miejsce parkingowe, czy nie. Niektórzy deweloperzy wymuszają nawet na klientach zakup miejsca parkingowego, zwłaszcza w inwestycjach, w których stworzono garaże podziemne, w których jest więcej miejsc parkingowych niż mieszkań w inwestycji. Czy naprawdę warto jest jednak wydawać dodatkowe pieniądze na miejsce parkingowe? Na ten temat przeczytasz w naszym artykule.

Problemy z parkowaniem w miastach

Zakup własnego miejsca parkingowego w garażu podziemnym to wydatek, który warto jest wziąć pod uwagę zwłaszcza kupując mieszkanie w dużym mieście. Zazwyczaj po prostu w miastach nie jest tak łatwo zaparkować na dłużej swój samochód. Warto jest więc mieć takie miejsce przynajmniej w okolicach swojego zamieszkania. Bez miejsca parkingowego w wielu miastach moglibyśmy mieć duży problem np. z zaparkowaniem po powrocie z pracy. Nie mielibyśmy też gdzie trzymać samochodu w nocy. Podczas kupowania nowego mieszkania, jeżeli mamy samochód, na pewno powinniśmy przynajmniej rozważyć dokupienie też miejsca parkingowego. Dzięki niemu może nam być po prostu dużo łatwiej.

Wszystko powinno też jednak zależeć od tego, ile miejsc parkingowych znajduje się na naszym przyszłym osiedlu mieszkaniowym i ile takich miejsc jest w pobliżu. Jeżeli nawet stwierdzimy, że w okolicach bloku, w którym zakupiliśmy swoje nowe mieszkanie, jest gdzie zaparkować, nie oznacza to, że taka sama sytuacja będzie, gdy na osiedle wprowadzą się już wszyscy mieszkańcy.

Z jakimi kosztami może się wiązać własne miejsce parkingowe?

Zakup miejsca parkingowego to przede wszystkim duży jednorazowy wydatek. Oprócz niego jednak co miesiąc będziemy musieli także ponosić opłaty wynikające z utrzymania hali garażowej i będziemy płacili też nieco więcej za czynsz oraz podatek od nieruchomości. W sumie ponoszone z tytułu posiadania własnego miejsca parkingowego opłaty nie powinny być jednak wyższe niż około 50-100 zł miesięcznie.

Mieszkanie z miejscem parkingowym idealną inwestycją!

Zastanawiając się nad tym, czy warto jest kupić mieszkanie z miejscem parkingowym, trzeba też brać pod uwagę to, że jest to na pewno dobra inwestycja. Jak tłumaczy nasz rozmówca doradca klientów z firmy developerskiej Eko-Bud pod Warszawą, która oferuje obecnie nowe mieszkania na Osiedlu Pszczelin w Brwinowie pod Warszawą:

Kupując nowe mieszkanie z miejscem parkingowym wpłyniemy nie tylko na swoją wygodę i na to, że zawsze będziemy mieli, gdzie zaparkować. Mając mieszkanie z miejscem w garażu, jeżeli w pewnym momencie postanowimy zmienić miejsce zamieszkania, stare mieszkanie powinno nam być znacznie łatwiej sprzedać lub wynająć. Jednorazowy duży wydatek na miejsce parkingowe w przyszłości może więc dać nam duże korzyści finansowe, zwłaszcza jeżeli kupujemy mieszkanie w lokalizacji, która bardzo szybko się rozwija. Tak jest np. w Brwinowie, w którym powstaje nasza inwestycja. Za kilka lat może być tu ciężko znaleźć miejsce do zaparkowania i dlatego warto jest od razu o tym pomyśleć.

Warto też pamiętać o tym, że jeżeli sami nie mamy samochodu, i tak warto jest kupić miejsce parkingowe i później albo je wynająć osobom, które nie mają gdzie parkować, albo sprzedać za wyższą cenę.