Jakie oleje stosować w diecie dziecka?

wyciskarka do oleju

Tłuszcze, tak samo, jak białka oraz węglowodany stanowią niezbędny element diety każdego dziecka. Warunkują one prawidłowe funkcjonowanie organizmu i dostarczenie wszystkich niezbędnych składników odżywczych, które przyczyniają się do prawidłowego rozwoju. Wyciskarka do oleju w domu to bardzo dobry zakup, ale dlaczego?

Tłuszcze bezpieczne dla dziecka – co powinno znaleźć się w diecie malucha?

Oleje roślinne to doskonałe źródło jedno- oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Wyciskarka do oleju umożliwia przygotowanie świeżych produktów dopasowanych do preferencji młodego człowieka oraz możliwości jego organizmu. Jednak przed dokonaniem zakupu, należy dowiedzieć się, jakie tłuszcze sprawdzą się najlepiej. W pierwszej kolejności do diety trzeba wprowadzić oleje roślinne jednak z wykluczeniem albo znacznym ograniczeniem oleju palmowego oraz kokosowego. Zamiast nich trzeba sięgnąć po olej słonecznikowy, kukurydziany, sezamowy oraz sojowy. Nie można zapomnieć o oleju rzepakowym oraz oliwie z oliwek, gdyż stanowią cenne źródło jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. Oprócz tego wymienione tłuszcze zawierają sporo witaminy E oraz A.

Olej rzepakowy oraz oliwa z oliwek doskonale nadają się do smażenia – nie wydzielają szkodliwych substancji, są całkowicie bezpieczne dla rozwijającego się organizmu. Olej z zarodków ryżu to kolejny produkt stabilny termicznie – zasługuje na uwagę, gdyż praktycznie nie ma smaku, ale skomplikowany proces produkcji przekłada się na wysoką cenę zakupu.

Wiadomo, że dzieci kochają słodkie, dlatego w każdym domu przygotowywane są pączki czy faworki, wtedy warto wykorzystać olej kokosowy – jego słodki smak nada wyjątkowego aromatu. Z tym olejem nie wolno przesadzać, gdyż w dużych ilościach podnosi stężenie cholesterolu całkowitego w organizmie.

Wyciskarka do oleju to doskonały sposób na przygotowanie tłuszczy we własnym zakresie. Sam proces nie dostarcza wielu trudności i nie należy do skomplikowanych. Dla rodziców to gwarancja dobrej jakości oleju, który zostanie podany ich dziecku.