Czy mieszkanie to nadal dobra inwestycja?

To na rynku mieszkaniowym coraz częstsza sytuacja – klienci już nie czekają wiele lat na własne M, tylko poszukują mieszkań kapitałowych, które wciąż stanowią jedną z lepszych inwestycji długoterminowych. Zakup nieruchomości po prostu się opłaca, a spośród wszystkich opcji mieszkania 2-pokojowe stanowią najbardziej poszukiwany towar.

Dlaczego średni metraż w budownictwie wielorodzinnym jest tak atrakcyjny? Wciąż mamy pewność, że w nagłej sytuacji nasze zabezpieczenie szybko się sprzeda. Młode rodziny, których pociechy zaczynają naukę w szkole średniej, lokum w mieście akademickim widzą jako rozwiązanie problemu mieszkania dla przyszłego studenta. Rzeczywiście – gdyby zsumować pięcioletni koszt wynajmu stancji, z pewnością wystarczy nawet na dwa mieszkania-2 pokojowe – jedno w większym mieście i drugie w małej miejscowości.

Czym kierują się firmy inwestujące w budowę nieruchomości?

W propozycjach od deweloperów aż roi się od lokali w przedziale od czterdziestu kilku do siedemdziesięciu metrów. Dawniej inwestor żądał wpłat i udostępniał mieszkanie po sfinansowaniu budynków. Dziś większość ryzykuje własne środki właśnie dzięki temu, że boom na kupowanie nieruchomości wciąż gwarantuje sprzedaż na pniu najbardziej atrakcyjnych lokalizacji. Większość stanowią w niech mieszkania 2 pokojowe, pewną część 3-pokojowe – często jedynie uzupełniają je dwa-trzy lokale o większej liczbie pomieszczeń.

Wystarczy dobra lokalizacja

Jedyne ryzyko dla przedsiębiorców w branży stanowi właśnie okolica, do której należy zachęcić kupujących. Część z nich osiedli się właśnie tam, co z kolei przyciąga nowych właścicieli, szukających lokaty kapitału. Dlatego podczas planowania podobnego zakupu trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na usytuowanie nowego budynku czy osiedla. W pewnym oddaleniu od centrum, ale broń Boże zbyt daleko, za to z przystankiem w pobliżu. Nie tuż przy centrach handlowych, ale z dobrym dostępem. W pobliżu powinny znajdować się szkoły, apteka, przychodnia, itp, jednak jak najdalej od hałaśliwych lokali, ras przelotowych czy torów.

Dlaczego mieszkania 2-pokojowe nie przestaną być atrakcyjne?

Zamiast wynajmować lepiej zająć się najmem. Koszty utrzymania takiej nieruchomości są dużo niższe niż wielkiego metrażu typu loft, dwupoziomowego mieszkania w deweloperskiej inwestycji czy nawet domku w zabudowie szeregowej albo bliźniaczej. Zawsze znajdą się chętni, by opłacić czynsz i dorzucić jeszcze koszt wynajmu. Mieszkania 2-pokojowe świetnie nadają się do wynajęcia studentom czy małżeństwu na dorobku, a gdy własna latorośl udaje się na studia, może znaleźć współlokatora i przynajmniej zaoszczędzić na kosztach opłat za prąd, wodę czy gaz.