Zadbaj o bramę garażową.

Słyszysz pisk podczas otwierania drzwi do garażu? Czy drzwi przesuwają się powoli lub blokują w jednej pozycji? Nie martw się już. Mamy tutaj wszystkie wskazówki potrzebne do dokładnego dostrojenia bramy garażowej.

Sprawdź sprężyny

Problem ze sprężynami w bramie garażowej może uniemożliwić jej prawidłowe otwarcie. Może to być spowodowane tym, że jedna lub więcej sprężyn straciło napięcie. Może to stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa. Istnieją dwa rodzaje sprężyn w typowej bramie garażowej. Sprężyny skrętne biegną wzdłuż górnej części ramy, a sprężyny rozciągane są po obu stronach drzwi. Jeśli sprężyny tracą napięcie lub ulegają awarii, możesz je wymienić samodzielnie lub skontaktować się ze specjalistą w celu uzyskania pomocy.

Znaczenie smaru

Kiedy przyjdzie czas na dostosowanie bramy garażowej, należy sprawdzić, czy brama jest odpowiednio nasmarowana. Zastosowanie ulubionego smaru do łańcuchów, rolek lub gąsienic w mechanizmie bramy garażowej zapewni płynny i cichy ruch. Zaleca się uzupełnianie smaru co najmniej dwa razy w roku na wszystkie części ruchome.
Należy sprawdzić bramę garażową i elementy wewnętrzne, aby upewnić się, że są dokładnie nasmarowane. Jest to szczególnie ważne w chłodne dni, ponieważ stary smar może zamarznąć. Może to powodować nadmierny hałas lub wstrząsy podczas otwierania i zamykania bramy garażowej.

Sprawdź zużycie

Podobnie jak w przypadku każdego ruchomego sprzętu, wewnętrzne działanie drzwi garażowych podlega zużyciu. Ważne jest, aby sprawdzić niezbędne elementy, takie jak rolki i kable pod kątem oznak zużycia. Jeśli napotkasz element wykazujący oznaki zużycia, możesz wymienić część w podobny sposób. Lub porozmawiaj z profesjonalistą, który może ci pomóc.

Sprawdź pilot drzwi i akumulator

Podczas regularnej regulacji bramy garażowej sprawdź akumulator i pilota. Dotyczy to wyłącznie drzwi garażowych z napędem elektrycznym lub silnikowym. Napędzana silnikiem brama garażowa zatrzymująca się w trakcie pracy może sprowadzać się do czegoś tak prostego jak rozładowanie akumulatora. Jeśli pilot jest wystarczająco zasilany, ale brama garażowa się nie otwiera, najlepiej wezwać eksperta. Problem może być bardziej skomplikowany i wymagać specjalnych narzędzi lub doświadczenia.

Dostosowanie drzwi garażowych

Bardzo ważne i praktyczne jest regularne sprawdzanie i dostrajanie bramy garażowej. Zalecamy sprawdzanie tej funkcji od 2 do 4 razy w roku, aby upewnić się, że działa poprawnie. Możesz to zrobić samodzielnie, umieszczając drewniany klocek lub inny duży przedmiot pod drzwiami, gdy się zamykają, aby zapewnić automatyczne włączenie funkcji.

Regularne dostrajanie drzwi garażowych zapewni ich trwałość. W przypadku większości bram garażowych wystarczą dwa do czterech razy w roku.