Jak być dobrym menedżerem?

Od lat marzysz o stanowisku menedżera i kiedy już osiągasz upragniony awans, zastanawiasz się, co zrobić, by sprawdzić się na nowym stanowisku. Czy powinieneś wybrać szkolenie dla menedżerów czy wystarczy kilka wskazówek?

Traktowanie współpracowników

Chociaż dopiero udało ci się awansować i jesteś świeżakiem na stanowisku menedżera, korzystaj z doświadczenia, jakie zdobyłeś na niższych stanowiskach i nie rób tego, co irytowało cię w poprzednich menedżerach! Pamiętaj o tym także z tego względu, że nie każdy z twoich współpracowników otrzymał awans – to, że jesteś teraz menedżerem, wcale nie znaczy, że jesteś lepszy od kolegów i koleżanek. Jeśli zaczniesz się wywyższać czy traktować współpracowników gorzej, musisz liczyć się z tym, że nie będziesz lubianym przywódcą grupy i pracownicy niechętnie będą wykonywać twoje polecenia. Swoich podwładnych traktuj tak, jak sam chciałbyś być traktowany. Na każdym szkoleniu dla menedżerów usłyszysz, żeby przesadzać z byciem koleżeńskim – każdy ma swoją pracę do wykonania i jeśli ktoś ignoruje swoje obowiązki, przywołaj pracownika do porządku. Jeśli on tego nie zrobi, to robota spadnie na kogoś innego, a tego należy uniknąć.

Porażki i sukcesy

Twoje doświadczenie w roli menedżera przyjdzie z czasem, to oczywiste. Nie zrażaj się jednak, jeśli coś ci nie wyjdzie – nic złego się nie dzieje, przecież to zdarza się każdemu. Konieczne jest także wyciąganie wniosków z tego, co się nie udało, by następnym razem uniknąć tych samych błędów. Dzięki temu będziesz osiągać sukcesy. Ważne jest też, żeby cieszyć się z tych małych sukcesów i chwalić swoich współpracowników, żeby mieli świadomość, że doceniasz ich ciężką pracę.

Wartościowe cechy

Cechy, które powinieneś w sobie pielęgnować i rozwijać, jako dobry menedżer to umiejętność zarządzania czasem, zarówno swoim jak i współpracowników oraz chęć rozwoju. Pamiętaj, że to ty jesteś przykładem i nawet jeśli czujesz, że dobrze sobie radzisz, idź na szkolenia dla menedżerów, żeby pokazać pracownikom, że zawsze można być lepszym w tym, co się robi. Warto jest też być wyrozumiałym – każdy może mieć gorszy dzień, Ty także.