Wszystko co musisz wiedzieć o witaminie D3

Witaminą D3 określamy jako jeden ze związków, które wchodzi w skład grupy steroidów. Jej niedobór ma znaczący wpływ na stan naszych kości. Bardzo ważne jest odpowiednie dostarczenie tej witaminy zwłaszcza dzieciom, podczas okresu wzrostu do prawidłowej mineralizacji kości.

Fakty o witaminie D3

O tym, jak ważna jest rola witaminy D3 w organizmie nie trzeba mówić. Spełnia ona najważniejszą rolę jeśli chodzi o zdrowe zęby i odporne na złamania kości. Ponadto ciężko sobie wyobrazić funkcjonowanie układu krwionośnego bez jej udziału w roli organizmu. Całkiem niedawno odkryto, że witamina D3 może mieć wpływ na wydłużenie życia człowieka. Warto podkreślić, że jej niedobór może prowadzić do łamania kości. Ma ona wpływ na ich mineralizację, przez co stają się dużo mocniejsze. W małym odsetku procent zmniejszała ona śmiertelność. Warto podkreślić, że na to ma wpływ cała gama czynników, jak chociażby przebyte choroby. Witamina D3 jest unikatowa pod wieloma względami. Jest ona rozpuszczalna w tłuszczach. Krążenie w krwi zapewnia wiązanie z białkiem. Krótko mówiąc witamina D jest elementem obowiązkowym, jeśli chodzi o proces kostnienia. W tym zjawisku zamienia fosfor z organicznego  na nieorganiczny. Jak się okazuje witamina D3 dużo skuteczniej zwiększa poziom witaminy D.

Powody niedoboru witaminy D3

Powiedzieliśmy o funkcjach witaminy D3, pora pomówić o skutkach niedoboru. Przyczyn może być wiele, dlaczego zabrakło jej w organizmie człowieka. Jedną z najczęstszych barier jest strefa klimatyczna, która uniemożliwia całoroczną syntezę światła. Innym powodem może być także dieta uboga w ryby, dlatego warto wprowadzić ją do swojego jadłospisu, tak samo jak zielone warzywa. Skoro już jest mowa o naświetlaniu, warto wspomnieć o zbyt długim przebywaniu w mieszkaniu. Witamina D3 naturalnie powstaje w skutek syntezy światła, dlatego długie przebywanie w budynku skutkuje jej niedoborem. Warto wybrać się na krótki spacer, aby uniknąć tego problemu. Za tym idzie także brak aktywności fizycznej. Nie bez powodu mówi się, że sport to zdrowie. Witamina D3 naturalnie powstaje wskutek naświetlania, tuż pod naskórkiem. Zostanie wtedy wytworzony związek, który jest pochodną cholesterolu, który z kolei zostaje przekształcony w witaminę D.