Wielka podróż przez świat winorośli — od szczepu do kieliszka

Wino to trunek doceniany przez koneserów oraz smakoszy na całym świecie, jednak zanim trafi do kształtnych kieliszków, warto poznać poszczególne etapy rozwoju winogron. Wina słodkie, wina półsłodkie i wytrawne — każdy z wymienionych gatunków powstaje z najlepszej jakości owoców, które gwarantują wyjątkowy smak i aromat.

Winogrono, czyli najważniejszy element dobrej jakości wina

Poza skrupulatnie opracowanym procesem produkcji jakość wina jest uwarunkowana przede wszystkim wykorzystanymi owocami. Istotna jest odmiana oraz klon winorośli, podkładka, warunki siedliskowe winnicy, wiek oraz rozplanowanie nasadzeń, forma, w jakiej prowadzone są krzewy i inne. Smak wina jest uwarunkowany dojrzałością i jakością winogron w konkretnym roczniku. Nie mniejsze znaczenie odgrywa kondycja krzewów po zimie, termin, w jakim rozpoczęły wegetację, warunki atmosferyczne, jakie panują w danym rejonie, sposób nawożenia krzewów, regulacja planktonu i wiele innych.

Wina półsłodkie, słodkie i wytrawne trafiają na nasze stoły, gdy używane jagody uzyskają pełną dojrzałość fizjologiczną, co następuje w okresie od 40 do 60 dni, chociaż kluczowe znaczenie odgrywa pogoda panująca w danym rejonie. Jako ciekawostkę warto wiedzieć, że objętość jagód podczas dojrzewania zwiększa się średnio 2 razy, w tym czasie ilość cukrów w owocach również znacznie się zwiększa, zmniejszeniu ulega ogólna kwasowość, proporcja kwasów ulega zmianie, zmniejszeniu ulega również koncentracja tanin występujących w pestkach, co ma wpływ na złagodzenie smaku.

Zanim używane owoce zostaną zerwane i wezmę udział w procesie produkcji wina, są w pierwszej kolejności badane, aby upewnić się, że zawierają wszystkie wymagane cechy.

Wina półsłodkie i inne odmiany powstają z jagód, w których koncentracja cukrów waha się od 180 do maksymalnie 240 g/l. Po osiągnięciu dojrzałości nie są w nich gromadzone cukry, za produkcję których odpowiada roślina w procesie asymilacji. Określane jest to jako dojrzałość fizjologiczna owoców. Eksperci oceniają poziom dojrzałości na podstawie koloru pestek (nie są już zielone, ale przyjmują odcięciem na brązowy), ważny jest również ich smak.