Rozliczenie podatku dochodowego w postaci ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to jedna z form rozliczania się z podatku dochodowego przeznaczona dla przedsiębiorców. Formę tę, z uwagi na jej prostotę wybierają osoby prowadzące małe biznesy usługowe czy handlowe.

Komu opłaca się rozliczać w formie ryczałtu?

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych opłaca się tym przedsiębiorcom, którzy mają małe koszty. Bardzo dobrze sprawdza się on, więc przy drobnych usługach takich jak na przykład usługi fryzjerskie. Równie często wybierany jest dla drobnego handlu w tym dla handlu obwoźnego. Przy ryczałcie podatek naliczany jest od obrotu a nie od faktycznego dochodu. Nie można tutaj niczego wliczyć sobie w koszty. Jeśli ktoś prowadzi przykładowo handel wysyłkowy to musi liczyć się z tym, że do obrotu wliczane będą także koszty wysyłek. Ryczałt opłaca się drobnym przedsiębiorcom, działającym w pojedynkę, nieobjętym podatkiem VAT. Dzięki jego prostej konstrukcji duża część osób rozlicza ten podatek samodzielnie, oszczędzając na biurze księgowym.

Czy każdy może rozliczać się w formie ryczałtu?

Warto od razu podkreślić, że ta forma odprowadzania podatku nie jest dostępna dla każdego przedsiębiorcy. Podstawowy warunek mówi, że przedsiębiorca w poprzednim roku mógł osiągnąć przychody nie większe niż 250000 euro. Ustawodawca przewidział też cały szereg wyjątków, które są zawarte w załączniku nr 2. Na ryczałcie nie mogą, więc być osoby prowadzące apteki, lombardy, świadczący usługi reklamowe czy detektywistyczne. W razie wątpliwości czy dany przedmiot działalności nie wyklucza ryczałtu najlepiej zdać się na doradztwo podatkowe Wrocław.

Jakie obowiązki ma przedsiębiorca rozliczający się ryczałtem?

Przedsiębiorca obowiązany jest do prowadzenia ewidencji sprzedaży oraz naliczania, co miesiąc podatku dochodowego. Ewidencja sprzedaży jest stosunkowo prosta. Można ją prowadzić w formie dostępnych na ryku broszur, gdzie każdego dnia wprowadza się dane dotyczące sprzedaży i podsumowuje je pod koniec miesiąca. Jeśli ktoś ma wątpliwości, co do tego, jak rozliczać na przykład zwroty towarów może poprosić o pomoc doradztwo podatkowe Wrocław, gdzie uzyska rady dotyczące obowiązujących przepisów. Po zakończonym roku kalendarzowym przedsiębiorca jest zobowiązany rozliczyć podatek dochodowy na formularzu Pit-28.