Jeśli masz długi i w porę nie podejmiesz kroków, aby porozumieć się z wierzycielem, czeka cię oddłużanie komornicze. Spłata długów w tej formie jest dość uciążliwa, ale prowadzi do pozbycia się zobowiązań finansowych raz na zawsze. Na czym dokładnie polega ta procedura i czy istnieje sposób, aby rozwiązać problem zadłużenia bez interwencji komornika? Wyjaśniamy.
Oddłużenie komornicze to, mówiąc najprościej, działania, które podejmuje komornik na podstawie sądowego nakazu zapłaty z tytułem wykonawczym w celu odzyskania pieniędzy należnych wierzycielowi. Następuje ono wówczas, gdy:
- osoba zadłużona nie zawarła ugody z wierzycielem, a ten skierował sprawę do sądu;
- sąd wydał wyrok nakazujący zapłatę zobowiązań i opatrzył go klauzulą wykonalności;
- wierzyciel na podstawie tego wyroku skierował wniosek do komornika o wszczęcie egzekucji.
Oddłużenie komornicze a spłata długów – jak wygląda w praktyce?
Oddłużenie komornicze może być przeprowadzone na różne sposoby, a o jego przebiegu decyduje przede wszystkim wierzyciel. To on wskazuje komornikowi, który jest urzędnikiem państwowym, metody egzekucji, jakie może on wykorzystać. Mogą to być np.:
- zajęcie środków na koncie bankowym dłużnika;
- zajęcie wynagrodzenia lub innych stałych źródeł dochodów, np. renty lub emerytury;
- zajęcie ruchomości oraz nieruchomości należących do osoby zadłużonej i ich licytacja.
Samo oddłużanie odbywa się pod przymusem i może być dość uciążliwe dla osoby borykającej się z trudnościami finansowymi. Warto też pamiętać, że za swoją pracę komornik pobiera wynagrodzenie – płaci je również (w ramach egzekucji) osoba zadłużona. Jak więc widać, oddłużanie komornicze nie należy do przyjemności.
Czy można uniknąć oddłużania komorniczego?
Eksperci podkreślają, że zobowiązania finansowe można regulować na wiele sposobów. Ostatecznością jest właśnie oddłużanie komornicze. Spłata długów może się odbyć również bez stresu, dodatkowych kosztów i nieprzyjemności, jakie wiążą się z egzekucją prowadzoną przez komornika. Wystarczy zdecydować się na drogę polubowną. Mogą to zrobić np. osoby, które są klientami firm windykacyjnych takich jak np. Ultimo. Mogłeś stać się jednym z nich wówczas, gdy wierzyciel, np. bank czy operator telefonii komórkowej, odsprzedał twoje zobowiązanie podmiotowi trzeciemu. Jeśli tak się stało, otrzymałeś w tej sprawie pismo. To właśnie jest twoja szansa na uniknięcie komornika i spłatę zobowiązań na swoich warunkach.
Firmy windykacyjne dążą do ugodowego, polubownego rozwiązania problemów długów i właśnie dlatego oferują ci możliwość:
- rozłożenia długu na dogodne, niewielkie raty – może to być nawet kilkadziesiąt zł miesięcznie;
- ustalenia komfortowego harmonogramu płatności – możesz np. uzgodnić wygodny dla siebie dzień regulowania rat;
- podpisania ugody, która uchroni cię przed sprawą sądową i komornikiem – podpisując ją oraz przestrzegając ustalonych warunków, masz pewność, że zobowiązania spłacasz krok po kroku, bez uciążliwych niedogodności.
A jak podpisać ugodę? Zacznij od kontaktu z doradcą obsługującej cię firmy windykacyjnej – wystarczy jeden telefon lub zalogowanie się na portalu online, aby zapomnieć o stresie związanym z koniecznością kontaktu z komornikiem.