Odwieczny dylemat – mieszkanie czy dom ?

Przed zakupem własnego lokum w naszych głowach rodzi się wiele pytań, bowiem jest to dość kluczowa decyzja. Nieodłączną kwestią związaną z zakupem nieruchomości jest lokalizacja. Przez niektórych z nas uważana za najważniejszy czynnik podczas wyboru własnego gniazdka. Od kilku lat widoczny jest nowy trend – Polacy coraz chętniej kupują mieszkania pod miastem. Dlatego przed podjęciem decyzji warto przeanalizować wszystkie za i przeciw domu pod miastem oraz mieszkania w centrum.

Część z nas decyduje się na dom pod miastem przeważnie z dwóch powodów. Jednym z nich jest życie blisko natury, bez zgiełku i tłoku z własnym ogrodem, w którym możemy w każdej chwili odpocząć. Co więcej, życie na przedmieściach wydaję się być idealnym miejscem dla rodzin, bowiem dzieci mogą spędzać czas na własnym podwórku, jednocześnie ciesząc się świeżym powietrzem. Ważną kwestią jest również niższa cena nieruchomości pod miastem niż w centrum. Według ekspertów z serwisu bankier.pl cena mieszkań przez ostatni rok wzrosła: „Przez 12 miesięcy stawki na rynku pierwotnym zmieniały się wielokrotnie. Ostatecznie w relacji rok do roku potrafiły sięgać nawet 16 proc. w przypadku małych mieszkań (do 38 mkw.) i 6 proc. w przypadku średnich (38-60 mkw.). Największe podwyżki odnotowano w tym okresie w Warszawie. Stawki za 1 mkw. poszybowały tam nawet o 500 zł w górę. Najdroższe mieszkania o powierzchni 38-60 mkw. kosztują 7778 zł/mkw. Z takimi cenami muszą liczyć się ci, którzy szukają lokum w Warszawie i zdecydowali się na ofertę dewelopera. W przypadku mieszkań używanych stolica jest jeszcze droższa, bo 1 mkw. takiego mieszkania kosztuje 8060 zł.”  

Przed zakupem domu warto również przeanalizować dojazd z naszej działki do pracy lub szkoły naszych dzieci. Podróżowanie własnym samochodem lub komunikacją podmiejską sprawi, że zwiększy to nasze wydatki na transport. Dlatego kupując mieszkanie w centrum miasta, możemy trochę zaoszczędzić na komunikacji, jednak co ważniejsze – zdecydowanie zaoszczędzimy na czasie, bowiem dojazd do pracy istotnie się skróci. Dlatego wielu z nas pomimo znacznie wyższych cen decyduje się na zakup lokum stosunkowo blisko Śródmieścia. Dodatkową zaletą takiego mieszkania jest to, że część deweloperów zapewnia całkowicie wykończone apartamenty, a jednym z nich jest Ronson Development. Taka alternatywa jest bardzo komfortowa, bowiem możemy wprowadzić się praktycznie w chwili zakupu mieszkania. Ponadto życie w mieście jest po prostu wygodne, na wyciągnięcie ręki mamy szkoły, sklepy, szpitale oraz kawiarnie. Na dodatek w metropolii mamy nieograniczony wybór spędzania wolnego czasu po pracy. Możemy iść do teatru, do kina, muzeum, biblioteki, a także do restauracji, klubów i kawiarni bez stresu i ciążącej myśli z tyłu głowy kiedy mamy ostatni autobus lub pociąg do naszego domu. Dlatego przed ostatecznym wyborem warto zastanowić się co jest naszym priorytetem i czy oszczędność pieniędzy jest dla nas ważniejsza niż oszczędność czasu.

 Artykuł powstał we współpracy z Ronson Development.