Obróbka stali – który sposób cięcia stali wybrać

Obróbka stali - który sposób cięcia stali wybrać

W obecnych czasach nie każdy wie, jakie są rodzaje cięcia stali. Warto najpierw powiedzieć, że odpowiednia technika jest kluczowa w kontekście procesów obróbki takich elementów. Niezależnie od tego, jaki proces cięcia wybieramy, jego celem jest prowadzenie do jednolitego efektu, co jest bardzo istotne. Przecięcie musi być z jednej strony bardzo precyzyjne, a z drugiej – estetyczne, a dodatkowo pozbawione nawet najmniejszego błędu maszynowego. W Polsce znajduje się wiele obiektów, w których odbywa się obróbka metali. Cięcie stali można wykonywać na kilka różnych sposobów. Warto dowiedzieć się, jakie są najpopularniejsze metody.

Sposoby obróbik stali

Okazuje się, że można wyróżnić trzy typy obróbki. Mowa tutaj o obróbce na zimno, termicznej, a także takiej, która obejmuje pozostałe sposoby. Trzeba wiedzieć o tym, że każdy z tych procesów wykorzystuje diametralnie inne środki, które przeznaczone są do idealnego cięcia. Jeżeli chcemy poddać obróbce stal, należy wziąć pod uwagę to, iż istnieje kilka sposobów mogących przynieść inny efekt. Jak się okazuje, metody cięcia stali różnią się między sobą nie tylko samą precyzją, czy zakresem grubości blachy, ale ponadto czasem trwania całego procesu. Należy też wziąć pod uwagę koszty, które związane są z aparaturą, a ponadto wykorzystywanymi materiałami. Dlatego wszystko może różnić się od siebie w zależności od wybranej metody cięcia stali.

 

Cięcie tlenowe stali

Należy zaznaczyć, że cięcie tlenowe jest jednym z najstarszych sposobów obróbki stali. W tej metodzie wykorzystywany jest płomień do tego, żeby stopić stal na całej jej grubości. Stosując palnik tlenowy, można skutecznie przeciąć nawet grubych rozmiarów blachę. Wykorzystywane elementy do takiej obróbki są dość tanie. W przypadku, kiedy urządzenie zostało odpowiednio ustawione do pracy, możliwe są do osiągnięcia precyzyjne, a ponadto proste cięcia, co jest bardzo cenione. Trzeba jednak wiedzieć, że tego typu metoda nie jest najlepszym rozwiązaniem do cięcia cieńszych blach. O wiele lepiej powinna się sprawdzić taka metoda przy grubości stali przekraczającej 25 milimetrów. Oprócz tego w czasie takiego procesu nierzadko pojawiają się odkształcenia termiczne, o czym nie każdy wie. Należy nadmienić, że wydajność takiej metody cięcia stali jest dość wysoka, bowiem można w jednym czasie stosować kilka palników tlenowych, co jest bardzo istotne.

Cięcie stali wodne

Dość popularne jest cięcie wodne. Tego typu metoda wykorzystuje bardzo silnie skondensowany strumień wody. Okazuje się, że idealnie nadaje się do cięcia miękkiej blachy o różnym przekroju grubości. Dzięki takiej metodzie można uzyskać dość precyzyjne pocięte elementy stalowe. Nie powinny posiadać one żadnych odkształceń termicznych, co jest bardzo ważne w wielu branżach. Według ekspertów jest to najdokładniejsza metoda cięcia stali. Jak się okazuje, strumień wodny nie ma żadnych ograniczeń, które dotyczą grubości poddawanego obróbce metalu. Jednakże zasadniczą wadą takiego sposobu jest cena, bowiem nie sama aparatura wymaga wydania dużych pieniędzy. Trzeba do tego doliczyć też materiały, które są także kosztowne. Mowa tutaj na przykład o piasku ściernym.

Cięcie skrawające

Istnieje też cięcie skrawające. Jest to bardzo szybka, a ponadto dość tania metoda cięcia stali. Polega ona na wykorzystaniu frezarek, pił taśmowych bądź automatów CNC (dowiedz się więcej na http://dogged.pl/na-czym-polega-obrobka-cnc). Tego typu sposób obróbki metalu jest dość powszechny, a dodatkowo wykorzystywany do różnej grubości elementów. Popularne jest też cięcie laserowe. Jest to także precyzyjna metoda. Jednakże jest ona dość powolnym sposobem na cięcie stali. Jest tak, ponieważ polega ona na zastosowaniu skupionej wiązki lasera. Dzięki takiej formie obróbki stali można uzyskać dokładne, a dodatkowo gładkie krawędzie, co jest pożądane w wielu firmach. Trzeba wiedzieć o tym, że cały proces jest zautomatyzowany, a dodatkowo niezawodny. Z tego powodu można nim otrzymać produkty seryjne. Dlatego taka obróbka stali jest wykorzystywana w wielu sektorach gospodarczych.

Należy nadmienić, że każda metoda obróbki stali ma swe wady, a ponadto zalety, co jest bardzo istotne.