Kredyt gotówkowy czy pożyczka od znajomych?

Czasami nie potrafimy sfinansować czegoś ze swoich środków, więc musimy skądś pieniądze pożyczyć. Najlepiej oczywiście byłoby nie pożyczać ich w ogóle, a czasami, niektóre sprawy tak nas naglą, że nie mamy innego wyjścia. Istnieje wiele możliwości wzięcia pożyczki lub kredytu. W tym artykule zajmiemy się dwiema, kredytem gotówkowym w banku oraz pożyczką od znajomych. Co jest lepsze? Podpowiemy w poniższym artykule.

Kredyt gotówkowy a pożyczka od znajomych?

Z wielu względów kredytu w banku najzwyczajniej nie otrzymamy, wynika to z tego, że bank kieruje się prawem bankowym, które wymaga różnorakich formalności i zabezpieczeń. Bank na pewno sprawdzi jaką zdolność kredytową posiadasz oraz czy masz dobrą historię w Biurze Informacji Kredytowej. Dodatkowo kredyt przyznany z banku będzie z pewnością więcej kosztował niż pożyczka od znajomego. Jest tu jednak, ale pamiętajmy, że pomimo korzyści, jakie przynoszą nam pożyczki od znajomych, mają one jedną poważną wadę. Nigdy tak naprawdę nie wiemy czy na 100% uda nam się spłacić kredyt, oczywiście czy to w banku, czy to u znajomych, kredy będziemy musieli spłacić, ale przecież wszelkie problemy ze spłatą pożyczki od znajomych mogą wpłynąć na relacje między nimi, więc jeśli nie jesteś w 100% pewnych swoich możliwości finansowych, lepiej pieniędzy od znajomych nie pożyczaj.

Dlaczego warto pożyczać od bliskich?

Nie zmienia to jednak faktu, że pożyczka od znajomych będzie, pod warunkiem jej terminowej spłaty, korzystniejsza. Przede wszystkim pożyczki nie podlegają prawu bankowemu, a kodeksowi cywilnemu, zatem przepisy ich dotyczące są mniej restrykcyjne, a to, jakie warunki zostaną ustalone, w głównej mierzy zależy od pożyczkodawcy. Forma umowy pożyczek jest dowolna, chociaż na kwoty powyżej 500 zł zalecana jest umowa pisemna. Nawet jeśli obie strony mają do siebie zaufanie to warto umowę pisemną sporządzić, gdyż to na jej podstawie można cokolwiek udowodnić przed sądem.

Co powinna zawierać umowa pożyczkowa?

W umowie pożyczkowej oprócz dokładnych danych obu stron powinny się znaleźć takie zapisy jak:

  • przedmiot umowy i dokładnie określona kwoty pożyczanych pieniędzy,
  • termin zwrotu pożyczki,
  • sposób spłaty – jednorazowo, ratalnie, w przedmiotach lub usługach,
  • oprocentowanie – nawet bliska nam osoba może udzielać pożyczki na procent, ma do tego jak największe prawo, oczywiście oprocentowanie to z pewnością będzie niższe, niż te w banku,
  • odsetki za zwłokę.

Należy też pamiętać, aby umowę pożyczki zarejestrować w urzędzie skarbowym, a także, że pożyczka niesie obowiązki podatkowe. Umowa pożyczki wymaga zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.

Pożyczki od rodziny czy znajomych są zatem o wiele mniej kłopotliwe niż zaciąganie kredytu. Koszt pożyczki jest zazwyczaj niższy niż w przypadku kredytów bankowych, ale warto chociażby z szacunku zaproponować pożyczkodawcy odsetki w wysokości aktualnego oprocentowania lokat bankowych.

Oczywiście bank to instytucja zaufania publicznego, dlatego jeśli chcemy pożyczać od niego pieniądze to warto jest to robić (tutaj możesz szybko pożyczyć pieniądze), przede wszystkim nie narażamy się tym na żadne reperkusje w relacjach społecznych, a popsute relacje z rodziną czy znajomymi przez pieniądze to prawdziwa głupota, dlatego kredyt w banku pod tym względem wydaje się bezpieczniejszy.