Często w miesiącach wakacyjnych upał daje się we znaki. Temperatura sięga często ponad trzydzieści stopni Celsjusza. Praca w takich warunkach stanowi prawdziwe wyzwanie. Jak radzić sobie z upałami?
Wiatrak i klimatyzator
Duszne mieszkanie nie zachęca do spędzania w nim czasu szczególnie po południu, gdy mury są bardzo nagrzane. Wielu Polaków rozważa zakup urządzeń takich jak wentylator, czy klimatyzator. Pierwsze z nich jest proste w montażu i przystępne cenowo, jednak nie obniża temperatury. Cyrkulacja powietrza spowodowana obrotem wiatraka przynosi jednak upragnioną ulgę w nagrzanym pomieszczeniu. Można także wstawić pod wentylator blok lodu lub miskę z lodowatą wodą i tworzy się taka niby-klimatyzacja.
Klimatyzator w mieszkaniu
Klimatyzator to już poważniejsza inwestycja wymagająca nierzadko sporego nakłady finansowego i montażu przez specjalistę. Można skorzystać zarówno z urządzeń przenośnych, jak również montowanych na stałe. Zaletą przenośnych jest przede wszystkim ich mobilność i nieco niższa cena. Wadę niegdyś stanowiła słaba wydajność i dość głośna praca, jednak dzisiaj, w nowoczesnej klasy urządzeniach zostało to całkowicie wyeliminowane. Urządzenie stacjonarne pracuje w sposób znacznie cichszy i wydajniejszy. Klimatyzacja niestety pochłania znaczne ilości prądu w związku z tym nie jest jeszcze powszechnie stosowanym rozwiązaniem. Poza tym posiadając klimatyzację w mieszkaniu to podobnie jak w aucie należy o nią dbać i w sezonie i poza nim. Należy zadbać o odgrzybianie oraz o serwis części takich jak sprężarka klimatyzacji. W ostatnich latach można jednak zaobserwować trend rosnący jeśli chodzi o popyt, choć tradycyjny wentylator nadal pozostaje najpopularniejszym orężem do walki z gorącem w naszych domach.