Kiedy uczyć dziecko jazdy na łyżwach?

Łyżwiarstwo to jeden z najpiękniejszych sportów. Daje nie tylko mnóstwo odczuć czysto estetycznych, ale także wpływa pozytywnie na zdrowie. Poprawia koordynację ruchów, opanowanie przestrzeni, kształtuje sylwetkę, no i rzecz jasna, daje dużo radości.

Jeśli Twoje dziecko uwielbia zimowe szaleństwa, może jazdę na łyżwach też polubi? Naprawdę warto spróbować, bo ten sport, jak mało który, daje tyle frajdy! Według instruktorów optymalnym wiekiem na rozpoczęcie nauki jest 4-5 lat. Oczywiście nie należy w stu procentach się tym kierować, ponieważ jak powszechnie wiadomo, każdy jest inny. Dla jednego czterolatka utrzymanie równowagi na łyżwach to błahostka, drugiemu może być już dużo trudniej. To kwestia indywidualna, z której powinnaś zdawać sobie sprawę, zanim zabierzesz malucha na lodowisko. Nie spiesz się. Łyżwiarstwo, mimo swych licznych zalet, jest sportem o dość wysokim ryzyku kontuzji.

No dobrze. Jeśli już zdecydowaliśmy się zabrać brzdąca na lodowe szaleństwo, należy pomyśleć o odpowiednio dobranych łyżwach. To podstawa, dlatego ich zakup warto przemyśleć. Oczywiście nie ma co biegać po sklepach przed pierwszym wypadem na lodowisko, bo może się okazać, że dziecko zupełnie nie zechce z nami współpracować. Lepiej niepotrzebnie nie wydawać pieniędzy i na pierwszy raz łyżwy po prostu wypożyczyć. Po pewnym czasie, gdy maluch da Ci do zrozumienia, że jazda na łyżwach bardzo mu się podoba, warto kupić mu dobre, wygodne buty łyżwiarskie.

Dla kilkuletnich smyków najlepszym rozwiązaniem są specjalne łyżwy regulowane, dzięki którym rodzice mogą uniknąć corocznego wydawania na nie pieniędzy. Regulacja zwykle obejmuje dwa – trzy rozmiary, np. od 33 do 36.

Najlepszym rozwiązaniem jest zapisanie smyka na naukę jazdy, gdzie pod okiem doświadczonego instruktora dowie się, jaką pozycję należy przyjąć w czasie jazdy, jak odpowiednio upadać, by nie zrobić sobie krzywdy. Specjalistyczne podpory pomogą dziecku samemu nauczyć się utrzymywać równowagę. Poza tym, na takich lekcjach będą też inne dzieci, a nic nie daje tyle radości, co wspólna nauka i zabawa z rówieśnikami.

Jeśli jednak nie chcesz lub nie możesz zapisać dziecka na zajęcia, pamiętaj, by ucząc go podstaw łyżwiarstwa, trzymać malucha za rękę. Poza tym, najlepiej jest korzystać ze specjalnie oznakowanych części lodowiska, przeznaczonych dla uczących się. Oprócz spraw związanych typowo z techniką jazdy, pamiętaj, aby wpoić mu fundamentalne zasady savoir-vivre’u ,czyli nie przepychać się, przepuścić tych, którzy jadą szybciej oraz nie skręcać gwałtownie, gdyż może to grozić wypadkiem.

Photo credit: ND Strupler via Foter.com / CC BY