Wykrywanie kłamstw w wiadomościach tekstowych polega na dokładnej obserwacji treści i czytaniu między wierszami. Bycie niejasnym lub podawanie zbyt wielu wyjaśnień to częste sygnały oszukańczych tekstów. To samo dotyczy wiadomości SMS, które omijają temat lub zaimki w pierwszej osobie. Niektórzy nadawcy kłamliwych wiadomości tekstowych celowo mówią, że wcale nie kłamią.
Bez zaangażowania języka ciała, takiego jak ruchy oczu i gesty rąk, a także głosu, trudno rozróżnić wiadomości tekstowe mówiące prawdę od tych, które próbują cię oszukać. Ale dobra wiadomość jest taka, że istnieją pewne wskazówki, na które możesz zwrócić uwagę, gdy masz wątpliwości co do szczerości osoby piszącej.
Zatem zanim twój smartfon powiadomi cię o kolejnej wiadomości SMS, przeczytaj dalej. Poniżej opowiem o niektórych rzeczach, na które warto zwrócić uwagę w wiadomościach tekstowych, aby ustalić, czy nadawcy są uczciwi, czy przebiegli.
Dotyczy to również e-maili oraz czatów i komunikacji natychmiastowej.
1. Odpowiadają Dłużej Niż Zwykle
Według badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Wariograficzncyh, wiadomości tekstowe zawierające kłamstwa zajmują o 10% więcej czasu na napisanie niż te prawdziwe. Długi czas odpowiedzi może świadczyć o konieczności wymyślenia wiarygodnego kłamstwa.
2. Zbyt Dokładnie Wyjaśniają
Niektórzy kłamcy sądzą, że im bardziej szczegółowe kłamstwo, tym bardziej przekonujące. Jednak zbyt dokładne wyjaśnienia mogą wywoływać podejrzenia.
3. Stosują Nietypową Dwuznaczność
Niektórzy kłamcy w celu uniknięcia kłopotu z wymyślaniem kłamstwa wybierają odpowiedzi pełne dwuznaczności.
4. Unikają Tematu
Zmiana tematu jest typowa dla osób, które chcą unikać stresu związanego z kłamstwem.
5. Próbują Zakończyć Rozmowę
Nagłe zakończenie konwersacji może być cyfrowym odpowiednikiem unikania kontaktu wzrokowego.
6. Unikają Zaimeków w Pierwszej Osobie
Brak zaimeków w pierwszej osobie w wiadomości może sugerować, że rozmówca kłamie.
7. Dystans
Niektórzy kłamcy używają słów lub fraz niezobowiązujących, aby dystansować się od ich kłamstw.
8. Często Twierdzą, Że Są Uczciwi
Osoby, które w tekście nadmiernie podkreślają swoją uczciwość, mogą nie być do końca godne zaufania.
9. Stają Się Obronne
Kiedy kłamcy czują się osaczeni, mogą stać się defensywni.
10. Pozostawiają Luki w Opowieści
Nieścisłości i błędy w opowieści kłamcy mogą być kluczem do odkrycia kłamstwa.
11. Próbują Przypodobać Się Po Odpowiedzi
Kłamcy mogą używać komplementów, aby odwrócić uwagę od kłamstwa.
Podsumowanie
Chociaż trudniej wykryć nieuczciwość w wiadomościach tekstowych, dzięki powyższym wskazówkom oraz obserwacji zachowania nadawcy możesz zmienić swój smartfon w rodzaj detektora kłamstw.
Zanim zaczniesz analizować, czy tekst jest prawdziwy
Ruchy oczu, mimika twarzy, gesty rękami, postawa – to niewerbalne wskazówki komunikacyjne, na które ludzie zwracają uwagę, próbując ustalić, czy są oszukiwani.
Inną rzeczą, na którą polegamy przy identyfikacji oszustwa, jest dźwięk głosu. W rzeczywistości, według raportu Forbesa, naukowcy odkryli wbudowany mechanizm, którego mózg używa do rozpoznawania pewnego sygnału dźwiękowego związanego z prawdomównością, i dostrzegamy go automatycznie, niezależnie od tego, czy zdajemy sobie z tego sprawę, czy nie.
Dla wielu ludzi nie jest łatwo stwierdzić, czy osoba przed nimi mówi prawdę, czy kłamie.
Sprawy mogą się skomplikować, jeśli komunikacja odbywa się poprzez wysyłanie SMS-ów. Chociaż wykrywanie nieuczciwości w wiadomościach tekstowych może być o wiele trudniejsze, wcale nie jest to niemożliwe. Biorąc pod uwagę wskazówki i triki podane powyżej oraz charakterystykę i zachowania nadawcy, możesz przekształcić swój smartfon w coś na kształt detektora kłamstw.