Jak wybrać konto osobiste?

jak wybrac konto osobiste
jak wybrac konto osobiste

Wydaje się, że nie jest trudno znaleźć rzetelne porównanie kont osobistych dostępnych na rynku. W sieci, jak i czasopismach finansowych mnóstwo jest tego typu rankingów i porównań. Jednak żeby wybrać odpowiednie konta osobiste, które spełniają nasze indywidualne oczekiwania musimy sporządzić takie porównanie wyłącznie na własny użytek.

W wyszukiwarce wystarczy wpisać hasło konta osobiste porównanie i z pewnością w odpowiedzi dostaniemy masę stron zawierających mniej lub bardziej aktualne rankingi dotyczące kont osobistych. Powstają one najczęściej w oparciu o kryterium kosztów oraz oprocentowania danego rachunku. Ogólnie rzecz ujmując im wyżej jest oprocentowane dane konto osobiste i im mniejsze opłaty pobiera bank od jego posiadacza tym dany rachunek bankowy znajduje się wyżej w rankingu.

Okazuje się jednak, że takie porównanie kont osobistych może być niezbyt miarodajne jeśli chodzi o nasze osobiste finanse. Cóż z tego, że konto jest wysoko oprocentowane i bank nie pobiera opłat za jego prowadzenie jeśli w zamian wymaga comiesięcznych wpływów w kwocie 2000 zł, a tak się składa, ze zarabiamy miesięcznie 1500 zł. Uważać należy również na darmowe karty do konta, które są co prawda są darmowe, ale tylko jeśli wydamy nimi miesięcznie określoną kwotę na zakupy.

Wybierając konto osobiste uwzględnić również należy potencjalne koszty związane z przelewami i to zarówno tymi wykonywanymi w oddziale jak i przez internet. Szczególnie te pierwsze mogą Cię niemiło zaskoczyć. Banki odchodzą od obsługi w oddziałach głównie odrzucając nas wysokością opłat za obsługę stacjonarną. Jeżeli jest ona dla Ciebie niezbędnym elementem, często lepiej wybrać konto ze stałą opłatą miesięczną i niższymi opatami w placówce.

Ostatnim elementem, który warto porównać jest podążanie za rynkowymi trendami. Jeśli Twój bank jest zawsze na bieżąco, ma atrakcyjny serwis mobilny oraz programy lojalnościowe lub atrakcyjne oferty wiązane z innymi produktami jak konto oszczędnościowe, to należy zakładać, że w przyszłości również będzie Cię rozpieszczał. Bankowość w Polsce rozwija się bardzo dynamiczne i banki prześcigają się w rozwiązaniach dedykowanych potrzebom klientów. Jeżeli Twój bank wyznacza trendy, to jest szansa, że nie odkryjesz pewnego dnia z niemiłym zaskoczeniem, że Twój bank to przeżytek i czas na zmiany.

 

Photo credit: GotCredit via Foter.com / CC BY