Jak policzyć zysk z lokaty?

jak policzyć zyski z lokaty
jak policzyć zyski z lokaty

Kalkulatory finansowe są używane głównie do liczenia zdolności kredytowej czy raty kredytu hipotecznego, niemniej jednak są równie użyteczne do tego, by wyliczyć zysk z lokaty terminowej.

Szczególnie w obecnym czasie, gdy na rynku depozytów istnieją zarówno lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek, jak i lokaty tradycyjne, w przypadku których odsetki są kapitalizowane po upływie okresu zapadalności lokaty, trudno jest samodzielnie porównać oferty. Nie każdy ranking lokat podaje zaś podwójne oprocentowanie lokaty, czyli oprocentowanie brutto i netto.

Poza tym oprocentowanie jest podawane zawsze w skali rocznej, co w praktyce oznacza, że właśnie takie odsetki zarobimy tylko i wyłącznie jeśli lokata będzie trwała równo 12 miesięcy. W przypadku lokat zakładanych na krótszy okres, trzeba będzie odpowiednio, proporcjonalnie podzielić zysk.

Dlatego niezwykle pomocne okazują się kalkulatory lokat umieszczane na stronach internetowych niektórych banków lub tez porównywarek finansowych. Dzięki nim łatwo wyliczymy ile tak naprawdę zarobimy na danym depozycie, wpłacając konkretną kwotę na rachunek lokaty bankowej. Oczywiście nie sposób przejrzeć wszystkich ofert lokat terminowych i porównać ich ze sobą nawet za pomocą kalkulatora lokat. W pierwszej kolejności zaglądajmy więc na strony banków, o których powszechnie wiadomo, że mają zwykle najlepsze propozycje na rynku.

Pamiętajmy również o weryfikacji dodatkowych warunków związanych ze szczególnie atrakcyjnymi lokatami. Liczenie zysku z lokaty przy niespełnieniu warunków niezbędnych by je uzyskać nie ma większego sensu. Co ważne warunki te bywają na tyle kłopotliwe i angażujące, że atrakcyjność lokaty po wczytaniu się mocno spada.