Zamierzasz kupić nowy samochód, ale nie dysponujesz odpowiednią gotówką? To żaden problem, ponieważ jeżeli masz zdolność kredytową, możesz skorzystać z kredytów bankowych i kupić wymarzone auto bez czekania aż uzbierasz potrzebną sumę. Do twojej dyspozycji są kredyty samochodowe, które zostały opracowane właśnie w celu sfinansowania zakupu pojazdu, jak i również kredyty gotówkowe, które można przeznaczyć na dowolny cel. Jaką ofertę warto wybrać?
Kredyty samochodowe
Jak zostało już wspomniane, kredyty te są przeznaczone tylko i wyłącznie na zakup pojazdu, na przykład samochodu osobowego, dostawczego, również motocykla, quadu czy nawet łodzi. Nie można przeznaczyć ich na inny cel. W przypadku tych kredytów zabezpieczeniem jest pojazd, a dokładnie: przywłaszczenie całkowite, częściowe lub warunkowe, cesja polisy AC, depozyt karty pojazdu, zastaw rejestrowy czy weksel in blanco. Kredyty tego rodzaju są udzielane zwykle na okres do 120 miesięcy. Klienci mogą uzyskać także dodatkowe promocje, na przykład na zakup ubezpieczeń.
Kredyty gotówkowe
Cel uzyskania kredytu zależy już wyłącznie od klienta – może być to samochód, ale też i inne wydatki, na przykład można z niego opłacić jego naprawy czy zakup wyposażenia. Kredyty tego rodzaju oferowane są głównie bez zabezpieczeń, dlatego też w sytuacji, gdy nie będzie się spłacało zobowiązań, samochód nie zostanie przejęty.
Czym różnią się kredyty samochodowe od gotówkowych?
Przede wszystkim różnice dotyczą kosztów, a w szczególności oprocentowania. W przypadku kredytów samochodowych oprocentowanie wynosi zwykle 6-10%, natomiast dla kredytów gotówkowych wynosi ono od 15% do nawet ponad 20%. Skąd taka różnica? Właśnie w zabezpieczeniu, ponieważ dla kredytu samochodowego jest nim pojazd, a w przypadku gotówkowego nie ma go w ogóle, dlatego jest on dla banku bardziej ryzykowny.
Odmienne są także procedury uzyskiwania kredytów – w przypadku tych gotówkowych formalności są uproszczone, można nawet wnioskować o niego przez internet i nie trzeba przedstawiać wtedy żadnych dokumentów. Z kolei w przypadku kredytów samochodowych konieczne jest nie tylko udowodnienie własnej zdolności kredytowej, ale również rejestracja samochodu na placówkę bankową, dokonanie cesji, wykupienie ubezpieczeń pojazdu, więc formalności jest już więcej i trwają one dłużej.
Zatem pod kątem kosztów to kredyt samochodowy jest bardziej opłacalny, chociaż gdy pojawią się problemy z płatnościami rat, można utracić pojazd. Jeżeli chcesz znaleźć dla siebie dobry kredyt samochodowy, wyszukasz go szybko w serwisie Finmarket porównującym oferty bankowe i finansowe.