Czy piece gazowe wymagają obsługi użytkownika?

czy-piece-gazowe-wymagaja-obslugi-uzytkownika

Piec to serce całej instalacji grzewczej. Urządzenie to odpowiada bowiem za podgrzewanie wody w domowej instalacji ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej. To dzięki niemu w budynku nawet w mroźne dni jest zachowana odpowiednia, komfortowa dla domowników temperatura. Wybierając piec do swojego domu, użytkownicy kierują się jego wydajnością, sprawnością energetyczną i bezpieczeństwem. Nie mniej ważne jest to, aby był on przyjazny środowisku, a jego obsługa była wygodna i nie sprawiała kłopotu.

Jaki piec wybrać?

Jeżeli zależy Ci na zminimalizowaniu kosztów ogrzewania, bezpieczeństwie użytkowania, możliwie najwyższej sprawności energetycznej pieca oraz na tym, aby ogrzewanie Twojego domu nie przyczyniało się do zatruwania atmosfery i tworzenia smogu – postaw na nowoczesne piece gazowe. Takie urządzenia gwarantują najlepsze parametry grzewcze. Ich działanie jest wysoce efektywne, dzięki czemu możliwe jest poczynienie sporych oszczędności na ogrzewaniu. Są też bezpieczne dla użytkowników, gdyż wyposażone są w szereg zaawansowanych technologicznie zabezpieczeń (np. specjalnych czujników i zaworów). Wielką zaletą jest również fakt, iż nie emitują do atmosfery prawie żadnych zanieczyszczeń. Warto wspomnieć, że piece gazowe są niezwykle wygodne w eksploatacji, ponieważ nie wymagają prawie żadnej obsługi.

Do jakich czynności sprowadza się obsługa pieca gazowego?

Nowoczesne piece gazowe, które możesz kupić m.in. w internetowym sklepie z urządzeniami grzewczymi Merkury, to urządzenia niemal bezobsługowe. W odróżnieniu od pieców na inne paliwa piece gazowe nie wymagają obsługi ze strony użytkowników. Wystarczy podłączyć je do sieci i odpowiednio zaprogramować. Jednak każdy kocioł powinien być doglądany. Właściciel takiego urządzenia powinien zatem pamiętać, aby:

1. Sprawdzać ciśnienie wody
Prawidłowe funkcjonowanie kotła gazowego zależy w dużej mierze od utrzymywania właściwego ciśnienia wody. Można je sprawdzić na wskaźniku, który znajduje się na obudowie pieca. Jeżeli zaobserwujesz znaczny spadek ciśnienia, powinieneś wezwać serwisanta, gdyż może być to spowodowane nieszczelnością kotła lub instalacji.

2. Umawiać coroczne przeglądy techniczne
Właściciele pieców gazowych są zobligowani do pamiętania o przeglądach serwisowych, które powinny się odbywać raz do roku. Podczas takiego przeglądu serwisant sprawdza, czy wszystkie podłączenia wodne i gazowe są szczelne, a także na bieżąco naprawia wszelkie drobne usterki. Dzięki regularnie wykonywanym przeglądom Twój piec będzie bezpieczny i będzie działał bezawaryjnie przez długie lata.

3. Upewniać się, że nie doszło do wycieków
Ważne jest, aby raz na jakiś czas uważnie obejrzeć kocioł gazowy i upewnić się, że nie doszło do niebezpiecznych wycieków gazu albo wody. Niedostateczna ilość wody może doprowadzić do spadku ciśnienia w kotle, a to z pewnością szybko odbije się na Twojej kieszeni, gdyż obniży efektywność grzewczą pieca.

4. Dbać o przewód kominowy
Przewód kominowy, do którego podłączony jest kocioł gazowy, musi być regularnie sprawdzany. W tym celu raz do roku trzeba umówić profesjonalny przegląd kominiarski. Wymóg ten dotyczy zarówno modeli z otwartą, jak i zamkniętą komorą spalania.