Jakie substancje wykorzystuje się do lipolizy?

jakie-substancje-wykorzystuje-sie-do-lipolizy

Lipoliza jest nazywana niechirurgicznym usuwaniem tkanki tłuszczowej. I rzeczywiście, jest to zabieg, który nieinwazyjnie pomaga zredukować nadmiar tkanki tłuszczowej z różnych części ciała. Najchętniej wybierany jest brzuch, uda i pośladki, a także tzw. drugi podbródek. Lipoliza występuje w kilku odmianach, z których bardzo popularna jest lipoliza iniekcyjna. Zobacz, na czym polega i jakie substancje są podczas zabiegu stosowane.

Lipoliza iniekcyjna – charakterystyka zabiegu

Miejscowe nagromadzenie większej tkanki tłuszczowej powoduje, że wiele osób nie czuje się ze swoim ciałem dobrze. Niestety, nie zawsze udaje się ten nadmiar zrzucić przy pomocy diety i ćwiczeń. W niektórych miejscach, np. w podbródku jest to właściwie niemożliwe. Można pomóc sobie w takiej sytuacji zabiegiem usuwania tkanki tłuszczowej, czyli lipolizą iniekcyjną.

Zabieg polega na wstrzyknięciu w wybraną partię ciała preparatów do lipolizy, które rozbijają komórki tłuszczowe. Są one później metabolizowane i stopniowo wydalane przez organizm. Preparat wprowadza się do skóry długą cienką igłą. Nie jest to bolesne, lecz pacjent może odczuwać delikatny dyskomfort podczas nakłuć. Po zabiegu skóra jest lekko opuchnięta i odczuwa się delikatne pieczenie. Zabieg ten mogą wykonywać zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Przeciwwskazaniami są między innymi ciąża oraz niewydolność nerek i wątroby.

Jak działa zabieg lipolizy?

Podczas zabiegu w głąb skóry wprowadza się odpowiednie preparaty. Mają one za zadanie rozbić komórki tłuszczowe, które dzięki rozpadowi łatwiej są wydalane z organizmu. Substancja najczęściej stosowana do zabiegu to fosfatydylocholina. Preparaty tworzone z jej udziałem można kupić w specjalistycznych hurtowniach kosmetycznych, np. BeautyNova.

Fosfatydylocholina przyczynia się do redukcji tkanki tłuszczowej, dzięki zwiększeniu aktywności receptora PPAR gamma, który odgrywa kluczową rolę w metabolizmie glukozy i tłuszczów. Rozbija on trójglicerydy na cząsteczki glicerolu i wolne kwasy tłuszczowe. Trójglicerydy są złożonymi cząsteczkami i ze względu na swoje rozmiary trudno jest im się samodzielnie wydostać z komórek tłuszczowych. Dzięki rozbiciu ich na mniejsze części, organizmowi łatwiej jest je wydalać.

W przypadku podbródka czy kolan efekty lipolizy są widoczne już po jednym zabiegu. Większe partie ciała wymagają serii zabiegów, najczęściej rekomenduje się 3 – 4 wizyty. Po zabiegu należy pić dużo wody, by przyspieszyć usuwanie komórek tłuszczowych. Zaleca się także łączenie lipolizy z aktywnością fizyczną i zdrową dietą.