Budowa domu – zalety blachodachówki

blacha na dach

Blacha na dach cieszy się ogromną popularnością w domach jednorodzinnych oraz budynkach przemysłowych. Jest to związane z szeregiem cennych właściwości, korzystną ceną oraz dobrą jakością. Niewielka masa również odgrywa ważną rolę, gdyż pod żadnym pozorem nie obciąża konstrukcji całego budynku.

Blachodachówka – właściwości wytrzymałego materiału

Blacha na dach znana jest z wytrzymałości, dlatego raz zakupiony i zrobiony dach nie ulega zniszczeniu przez co najmniej kilkanaście lat. Producenci zapewniają, że najlepszej jakości blachodacówka będzie służyć nawet 80 lat. Blacha na dach jest także wodoodporna, czyli nie absorbuje wody pochodzącej z deszczu, śniegu czy wilgoci pojawiającej się na domu nocą i wczesnym porankiem. Blacha na dach nie zmienia swojej wagi oraz objętości, dlatego pod żadnym względem nie obciąża całej konstrukcji.

Blachodachówka jest lżejsza niż klasyczna dachówka ceramiczna i przewyższa ją również swoimi cennymi właściwościami. Nie ma potrzeby wzmacniania dachu przy pomocy więźby, co znacznie redukuje koszty związane z budową domu.

Blacha na dach sprawdzi się w przypadku każdego rodzaju dachu – pokryje proste i łagodne modele, ale spełni swoją funkcję w przypadku skomplikowanych kształtów. Jedyną przeciwność stanowią dachy proste – takie połączenie się nie sprawdzi. Blachodachówka jest tania i prezentuje się bardzo atrakcyjnie, stąd sięga po nią coraz więcej osób budujących domy czy zakłady pracy. Odporność na działanie czynników zewnętrznych sprawia, że nie trzeba jej zmieniać przez wiele lat. Blachodachówkę można szybko wyczyścić, a oprócz tego nie wymaga konserwacji.

Jak wybierać blachodachówkę?

Blacha na dach to popularne rozwiązanie, które jednak wymaga sprawdzenia kilku ważnych cech oraz wytycznych. Przede wszystkim miej świadomość, że kąt nachylenia dachu musi przekraczać 9 stopni, czyli to uniwersalny model. W trakcie zakupów trzeba skontrolować powłoki ochronne blachy, gdyż to właśnie od nich zależy trwałość danego materiału. Jeśli na dach będą padały silne promienie słoneczne, najlepiej sprawdzi się blachodachówka wzmocniona powłoką z puralu.