Jak odprowadzać odchody z chlewni?

jak-odprowadzac-odchody-z-chlewni

Właściwa higiena to podstawa dobrego budynku inwentarskiego, a tym samym zdrowej i sukcesywnej hodowli zwierząt. Aby ich środowisko hodowlane spełniało wszystkie wymogi, należy zadbać m.in. o prawidłowy system odprowadzania odchodów oraz ich magazynowanie. W tym artykule przybliżamy najważniejsze informacje w zakresie sposobów usuwania obornika z chlewni.

Prawidłowe magazynowanie gnojowicy pochodzącej z chlewni

Gnojowica to nic innego jak zmieszane odchody płynne i stałe świń, ale także resztki paszy. Warto zadbać o to, aby usuwanie odchodów możliwe było w jak najkrótszym czasie. Nieczystości, które należy odprowadzić z kojca, powinno się magazynować w specjalnych zbiornikach zewnętrznych dostosowanych do potrzeb trzody oraz regularnie je opróżniać. Ze względu na silny odór odchodów trzody chlewnej polecane są zbiorniki o zamkniętej budowie. Najpopularniejsze są zbiorniki pełniące równocześnie funkcję oczyszczalni. Gnojowica jest cennym nawozem, który warto później wykorzystać na polu, natomiast oczyszczone i wydzielone płyny posłużyć mogą do jego nawadniania.

Odprowadzanie nieczystości z chlewni ściołowej

Systemy odprowadzania odchodów w dużej mierze zależą od tego, jaka podłoga została zastosowana w ramach wyposażenia chlewni. Od chlewni z podłogą w systemie ściołowym powoli się odchodzi, ponieważ usuwanie obornika jest w jej przypadku niezwykle pracochłonne. Jednakże w przypadku, gdy w chlewni przebywają prosięta poniżej dwóch tygodni, ściółka jest warunkiem koniecznym. Wówczas odchody można odprowadzać ręcznie, metodą półautomatyczną lub automatyczną. Proces ten w drugim i trzecim przypadku wspomagają przenośniki zgarniakowe, ładowarki samojezdne i ciągnikowe bądź różnego rodzaju szufle i przenośniki mechaniczne, które transportują odchody na płytę gnojową, skąd za pośrednictwem kanałów trafiają one do wyznaczonego zbiornika.

Odprowadzanie nieczystości z chlewni bezściołowej

System bezściołowy to obecnie najpopularniejszy sposób prowadzenia trzody chlewnej, a jego projektowaniem zajmują się takie firmy jak np. Wesstron. Podłoga w takich chlewniach, dzięki ażurowej konstrukcji bądź odpowiedniemu nachyleniu, umożliwia samoczynne spływanie gnojowicy do kanałów gnojowych. Te z kolei są tak skonstruowane, aby gnojowica bezproblemowo spływała do zbiornika. Resztki odchodów pozostające na podłodze można usunąć za pomocą myjki ciśnieniowej bądź wyposażyć budynek w system automatycznego czyszczenia. Dodatkowo kanały można doposażyć w mechaniczne systemy zgarniające.