Przesłanki orzeczenia rozwodu
Pytanie: Witam, w roku 1996 zawarłam związek małżeński. Jednak przez cały okres małżeństwa nie żyję z mężem. Chciałam zatem zapytać, czy jest możliwość uzyskania rozwodu? Nie posiadamy żadnej wspólnoty majątkowej, w 2001 roku mąż osobiście wystąpił z pozwem o rozwód, na sprawę się jednak nie zgłosił (sprawa została wycofana). Mąż ma również obowiązek płacenia alimentów, jednak W ostatnim czasie nie wywiązuje się ze swej powinności. Dostaję zatem alimenty poprzez biuro alimentacyjne. Chciałabym również się dowiedzieć czy na sprawie rozwodowej konieczna jest obecność 8 – letniej córki oraz jakie są koszty sądowe, gdybym zgłosiła osobiście pozew o rozwód?
Rozwód może zostać orzeczony jeżeli pomiędzy małżonkami nastąpił trwały rozkład pożycia małżeńskiego. Jednak my nie możemy stwierdzić, czy taka sytuacja rzeczywiście nastąpiła – może o tym orzec jedynie sąd. Biorąc jednak pod uwagę fakt, iż przez długi okres nie mieszkali Państwo wspólnie, można stwierdzić, że rozkład pożycia nastąpił.
Koszt postępowania w sprawie o rozwód jest uzależniony od stopnia skomplikowania sprawy. Od pozwu w sprawie rozwodowej pobiera się bowiem wpis tymczasowy, w wysokości od 30 do 600 złotych. Ostateczną wartość wpisu określa sąd w wyroku rozwodowym. Obecność dziecka na rozprawie może nie być obowiązkowa. O tym jednak również decyduje sąd. Należy mieć na uwadze fakt, iż sąd nie orzeknie rozwodu, jeżeli miałoby to zaszkodzić dobru wspólnych małoletnich dzieci małżonków
Zdjęcie Man Woman Heart 5, autorstwa sxc opublikowane na licencji CC BY 3.0