Prawidłowe czyszczenie pieca na pellet

prawidlowe-czyszczenie-pieca-na-pellet

Przy wyborze nowoczesnych systemów ogrzewania bierze się w dzisiejszych czasach pod uwagę zarówno kwestie ekologiczne, jak i koszt eksploatacji oraz komfort użytkowania. I choć mogłoby się wydawać, że znalezienie rozwiązania, które sprosta wszystkim z tych oczekiwań jednocześnie może być trudne, nie jest to prawdą. Istnieją bowiem doskonałe rozwiązania techniki grzewczej, do jakich z pewnością należy zastosowanie kotłów na pellet. Z naszego artykułu dowiesz się, jak jej czyścić, aby przez wiele lat zachowały pełną sprawność.

Jak działa kocioł na pellet?

Pellet jest nowoczesnym materiałem grzewczym powstałym z drewna, słomy czy też trocin. Największą zaletą tego paliwa jest niska emisja substancji smolistych podczas spalania, a także stosunkowo niewielkie koszty w porównaniu z innymi sposobami ogrzewania. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych kotłów jest to również wygodna metoda, która nie wymaga od użytkownika zbyt wiele wysiłku. Choć pellet można spalać nawet w piecach, które nie zostały do tego przystosowane, jest to jednak bardzo nieefektywne. Pełną moc grzewczą, a tym samym najlepsze rezultaty można osiągnąć jedynie dzięki zastosowaniu specjalnych kotłów na pellet.

Najważniejszym elementem kotła jest palnik pelletowy – wyjaśnia przedstawiciel sklepu 499.pl. Jako że został on wyposażony w grzałkę elektryczną, samodzielnie rozpala paliwo, dzięki czemu nie trzeba robić tego ręcznie. Po ustawieniu pożądanych parametrów i wsypaniu odpowiedniej ilości opału do specjalnie przeznaczonego do tego celu zasobnika, pellet dostaje się na ruszt, gdzie ulega rozpaleniu. Znajdujące się w piecu fotokomórki wpływają na bieżące dostarczanie pelletu, dlatego też o obsłudze można zapomnieć nawet na kilka dni.

Do niebywałych zalet kotła na pellet należy także łatwość utrzymania w czystości. Po wypaleniu się całego zapasu paliwa i wygaszeniu płomienia, palnik oraz ruszt jest oczyszczany dzięki pracy wentylatora, a popiół trafia do popielnika. Mimo to rolą użytkownika jest regularne kontrolowanie stanu pieca i czyszczenie w zależności od potrzeb.

Dlaczego warto regularnie czyścić piec na pellet?

Czystość pieca przekłada się na efektywność grzewczą. Z tego powodu warto wybierać paliwo dobrej jakości, ponieważ nie zapycha ono podajnika i nie wytwarza dużej ilości popiołu. Wszystko to sprawia, że kocioł będzie służył przez wiele lat, a jego czyszczenie nie będzie uciążliwe. Na ogół wystarczy przeprowadzać je jedynie raz w tygodniu. Przede wszystkim trzeba sprawdzić stan pojemnika na popiół i w razie potrzeby go opróżnić. Wskazana jest też kontrola czystości innych elementów pieca. Jeśli palono sprawdzonym pelletem, nie powinny się na nich znajdować zbyt duże ilości zanieczyszczeń. Raz w miesiącu warto przeprowadzić dokładniejsze czyszczenie obejmujące ściany i kanały spalinowe, wymiennik ciepła, a także boczne komory spalania. Z kolei raz do roku, najlepiej po zakończeniu sezonu grzewczego, wskazane jest przeprowadzenie pełnego przeglądu, który najlepiej powierzyć specjalistom. Wszystkie z tych działań sprawią, że piec będzie pracował efektywnie przez wiele lat.

Czyszczenie kotła na pellet nie wymaga zbyt wiele wysiłku, a może mieć realne przełożenie na wydłużenie żywotności urządzenia. Z pewnością warto więc zadbać o to, aby na bieżąco utrzymywać piec w czystości.