Metody przeprowadzania testu na kiłę

plytka-testowa-i-pipeta

Kiła (syfilis) to rodzaj choroby wenerycznej, czyli przenoszonej drogą płciową, która może mieć też jednak duży wpływ na działanie całego organizmu człowieka. W zależności od etapu zachorowania, choroba ta może dawać różne objawy. W naszym artykule dokładniej tłumaczymy, skąd się bierze kiła, jakie są rodzaje i etapy tej choroby oraz na czym polega jej diagnostyka i czy istnieją jakieś metody diagnostyczne, które można zastosować samodzielnie w domu.

W jaki sposób dochodzi do powstania kiły?

Kiła to rodzaj bakteryjnej choroby zakaźnej, która przenosi się głównie drogą płciową, na skutek przedostania się do organizmu wywołujących ją bakterii. Odpowiedzialne za powstanie syfilisu są bakterie krętka bladego. Mimo iż choroba ta stanowiła największe zagrożenie dawniej, kiedy jeszcze nie znano przyczyn jej powstawania oraz metod leczenia, cały czas każdego roku kiłą na całym świecie zaraża się nawet kilkanaście milionów pacjentów rocznie. Problem ten istnieje przede wszystkim w krajach rozwijających się, w których nie ma jeszcze tak dobrze rozwiniętej służby zdrowia.

Jakie są rodzaje syfilisu i jak przebiegają poszczególne etapy choroby?

Istnieją dwa podstawowe rodzaje tej choroby: kiła nabyta, którą można zarazić się samemu od innych osób oraz kiła wrodzona, która jest przenoszona do organizmu dziecka drogą przezłożyskową. W tym drugim przypadku kiła może nawet doprowadzić do śmierci płodu, dlatego też testy na kiłę w niektórych krajach są jednym z ważniejszych elementów prowadzenia ciąży. Już po urodzeniu, u dziecka z kiłą wrodzoną często dochodzi do powstawania różnego typu deformacji w obrębie twarzy, zapaleń kostno-szkieletowych oraz różnego typu objawów skórnych. W niektórych przypadkach nawet przez długi czas kiła może jednak przebiegać całkowicie bezobjawowo. Później objawy mogą być jednak dużo poważniejsze. W późnej formie u pacjenta mogą powstawać np. uszkodzenia nerwu słuchowego, zmiany w uzębieniu czy wysięki stawowe.

W przypadku kiły nabytej można też wyróżnić dwa etapy choroby: etap wczesny oraz etap późny. Tak naprawdę jednak objawy kiły mogą być różne i zależą nieco od pacjenta. Charakterystycznym objawem jest np. pojawienie się, utrzymującej się przez około 2-6 tygodni zmiany pierwotnej w postaci bezbolesnej grudki. Po jej zagojeniu miejsce, w którym była, ulega owrzodzeniu. W dalszym etapie na ciele zakażanego mogą się zacząć pojawiać plamiste wykwity lub krostki, które nazywa się osutką plamistą. Często jednak kiła jest jednak także związana z powstawaniem tzw. objawów nieswoistych.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, farmaceuta z apteki internetowej aptekawsieci.pl: Objawy kiły mogą być mylone z innymi zakażeniami. Często ograniczają się bowiem do bólów głowy, do bólów mięśniowych, częstego uczucia zmęczenia, podwyższonej temperatury czy utraty wagi. Mogą być więc takie same jak w przypadku grypy czy innych zakażeń wirusowych lub bakteryjnych, co opóźnia niestety przeprowadzenie właściwej diagnostyki i rozpoczęcie leczenia.

Diagnostyka kiły

W przypadku zaobserwowania u siebie jakichś szczególnie niepokojących objawów np. nietypowej wysypki lub owrzodzeń w okolicach intymnych warto jest się jak najszybciej udać na wizytę do lekarza – do ginekologa lub do urologa. Koniecznie powinno się też unikać do czasu postawienia ostatecznej diagnozy naszych problemów kontaktów seksualnych. Jeżeli lekarz stwierdzi, że przyczyną powstania takich problemów u pacjenta może być kiła, zleci nam wykonanie badania serologicznego w kierunku tej choroby.

Jeżeli nie ma się pewności lub po prostu wstydzimy się umówić na wizytę w poradni dermatologiczno-wenerologicznej, można także wykonać test na kiłę, który można kupić w aptece. Takie testy skutecznie są w stanie wykryć przeciwciała wywołującego kiłę krętka bladego. Dostępne w aptekach testy pozwalają wykryć kiłę w każdym stadium, nawet w fazie utajenia. Stosowanie takich testów jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka, czyli które często zmieniają partnerów seksualnych. Wykonanie takiego testu zaleca się także kobietom w ciąży oraz osobom, które zauważyły u siebie jakieś objawy infekcji nieznanego pochodzenia.