Len dla zdrowia i urody

Len, a dokładniej mówiąc jego nasiona, czyli bliżej nam znane siemię lniane, jest cudownym środkiem na wiele przypadłości natury zdrowotnej. Szereg cennych składników, które są niezbędne organizmowi od wewnątrz, ale i od zewnątrz. Len znajduje swoje zastosowanie w rozmaitych schorzeniach, a także w kosmetyce.

Skład lnu

W lnie znajdujemy związki śluzowe, dzięki którym można liczyć na powlekanie błon śluzowych żołądka. To dlatego len poleca się do stosowania osobom z problemami występującymi po stronie układu pokarmowego. Nie tylko chroni, ale i zapobiega, a także wspomaga procesy leczenia, między innymi w chorobie wrzodowej żołądka. Cenne są nie tylko nasiona lnu, ale i wytłaczany z niego olej oraz mączka lniana.

Poza związkami śluzowymi znajdujemy w nim białka, sterole oraz kwasy organiczne. Kolejno enzymy i sole mineralne – cynk, magnez czy żelazo. Wartościowym składnikiem jest olej, który obfituje w glicerydy kwasów nienasyconych, glicerydy kwasów nasyconych, witaminę E i fitosterole.

Działanie lnu

Len mielony skutecznie radzi sobie nie tylko ze schorzeniami układu pokarmowego, ale i może być wykorzystywany jako środek przeciwkaszlowy. Doskonale sprawdza się w problemach skórnych, leczeniu odmrożeń i oparzeń. Olej pozyskiwany z lnu wspomaga regenerację naskórka i błon śluzowych. Spośród dostępnych tłuszczów olej lniany jest najzdrowszy, ponieważ pozwala obniżyć poziom „złego” cholesterolu we krwi, czyli frakcji LDL.

Działanie kosmetyczne

Dzięki zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych można liczyć na ochronę skóry przed utratą wody i zwiększony poziom jej nawilżenia. Z kolei witamina E odpowiada za zachowanie elastyczności, a także poprawę warstwy lipidowej naskórka.

Witaminy i minerały sprzyjają poprawie kondycji włosów. Poza nawilżeniem można liczyć na miękkość i sprężystość włosów, które były nadmiernie przesuszone i zniszczone. Kolejno z lnem można pielęgnować cerę suchą, nawilżając ją, ale i cerę tłustą, ponieważ kosmetyki z dodatkiem lnu eliminują nadmierne wydzielanie sebum. Wspomniana wcześniej witamina E redukuje ryzyko stresu oksydacyjnego, przez co spowolniony zostaje proces nadmiernego starzenia się naskórka. Kwasy tłuszczowe zaś odpowiadają za dodatkową ochronę przed szkodliwym działaniem promieni UV i są w stanie zapobiegać oparzeniom słonecznym.

W zależności od tego, w jakim celu ma być stosowany len, można go nabyć w różnych postaciach, zarówno do picia, jako produkt dodawany do potraw czy preparat z zawartością lnu stosowany między innymi na skórę.