Odżywka białkowa- dlaczego warto ją stosować?

Białko jest niezbędnym elementem codziennej diety. O jego obecność w szczególności powinni zadbać zarówno osoby uprawiające sport amatorsko, jak i wyczynowi sportowcy. W tym celu powstały specjalistyczne odżywki wysokobiałkowe. Jak działają i jakie korzyści przynosi ich stosowanie?

W jaki sposób działa odżywka białkowa?

Odżywka białkowa służy budowaniu masy mięśniowej i pozwala utrzymać jej odpowiedni procent. Skutecznie obniża również poziom tkanki tłuszczowej. Białko wspomaga również odpowiedni metabolizm, ale podnosi również wytrzymałość w trakcie treningu i zmniejsza ryzyko występowania zakwasów. Odżywka białkowa to również doskonały sposób na uzupełnienie białka w diecie. Jak wiemy nie zawsze, jesteśmy w stanie dostarczyć jego odpowiednią ilość. Często sięgają po nią również wegetarianie oraz osoby, które cierpią na zaburzenia wchłaniania. Wiele odżywek białkowych nie zawiera laktozy, a ponadto występuje w różnych smakach, co ułatwia jej przyjmowanie nawet bardziej wybrednym osobom. Należy również pamiętać, że odżywka białkowa nie jest koniecznością. Należy po nią sięgnąć w uzasadnionych przypadkach takich jak dieta zawierająca niedostateczną ilość białka.

Odżywka białkowa – jak ją stosować?

Odżywkę białkową najlepiej stosować po treningu lub przed snem, a także w przypadku małej zawartości białka w danym posiłku. Osobom stosującym małą aktywność fizyczną wystarczy około 1-1,5 grama na 1 kilogram masy ciała dziennie. Przy takim poziomie aktywności wzrost mięśni również nie będzie znaczący. Osoby trenujący dużo i zawodowi sportowcy powinni dostarczać od 2 do 4 g na kg masy ciała dziennie. Ilość tę można zmniejszyć, ale zależy to od tego ile białka, jest dostarczane z pożywienia. Odżywka białkowa ma na celu nasycenie struktur białkowych, co pozwala na przyrost masy mięśniowej. Ważne jest, aby nie przekraczać zalecanej dawki, ponieważ wtedy dojdzie do zwiększenia ilości tłuszczu w organizmie. Na jej wchłanianie może mieć wpływ również przyjmowanie innych suplementów. Dlatego niejednokrotnie przed ustaleniem przyjmowanie ilości należy skorzystać z konsultacji lekarza lub dietetyka.