Kiedy wycofanie mentoli i papierosów z klikiem?

Za niecały miesiąc, 20 maja 2020 roku, zacznie obowiązywać całkowity zakaz mentoli i papierosów klikanych. Skąd wziął się zakaz? Jakie produkty obejmie?

Już wkrótce, nie tyko w Polsce, ale na terenie całej Unii Europejskiej, zacznie obowiązywać zakaz sprzedaży papierosów mentolowych i papierosów z tak zwanym klikiem czyli kapsułką z aromatem mentolowym umieszczoną w papierosowym filtrze. Poznaj szczegóły nowego przepisu! Dowiedz się, które produkty zostaną objęte zakazem, a które pozostaną na sklepowych półkach!

Zakaz mentoli – skąd wziął się przepis?

Wycofanie papierosów mentolowych i z tzw. klikiem to efekt przyjęcia w 2014 roku przez Parlament Europejski dyrektywy nazywanej potocznie dyrektywą tytoniową. Przepis dotyczący wycofania mentoli i papierosów klikanych wejdzie w życie 20 maja 2020 roku. Niektóre przepisy dyrektywy obowiązują jednak już od pewnego czasu. Jednym z nich była decyzja o umieszczanie na opakowaniach papierosów zdjęć i ilustracji informujących o szkodliwym wpływie palenia papierosów na zdrowie palacza i jego otoczenia.

Wycofanie mentoli i papierosów klikanych – jaki jest cel?

Wchodząca stopniowo w życie dyrektywa tytoniowa ma na celu przede wszystkim zmniejszenie liczby palaczy wśród obywateli Unii Europejskiej. Zdaniem europosłów aromat mentolowy wpływa bowiem korzystnie na smak i zapach papierosa maskując przy tym rzeczywisty zapach i smak tytoniu. Co za tym idzie – może utrudniać palaczom zerwanie z nałogiem.

Jak pokazują jednak wyniki badania przeprowadzonego przez Forum Konsumentów, zdecydowana większość badanych (81 procent) twierdzi, że zakaz sprzedaży mentoli nie zredukuje liczby palaczy.

Na pytanie „co zrobisz gdy zakaz mentoli wejdzie w życie?” 51 procent palaczy twierdzi, że zacznie palić normalne papierosy, a 18 procent – że wybierze mentolowe papierosy z przemytu. 12 procent respondentów deklaruje rzucenie palenia, a 2 procent – samodzielne ich mentolizowanie. 16 procent z kolei deklaruje wybór produktów alternatywnych takich jak e-papierosy czy podgrzewacze tytoniu. Więcej informacji na temat zakazu sprzedaży papierosów mentolowych znajdziesz na stronie https://maszwybor.pl/faq.

Jakie produkty będą zakazane do 20 maja 2020 roku?

Zakaz obejmie nie tylko papierosy mentolowe i z tzw. klikiem. Nie będzie można kupić również aromatyzowanego tytoniu do samodzielnej produkcji papierosów i aromatyzujących płynów do papierosów.

Dyrektywa tytoniowa – jakie produkty będą dozwolone?

Choć spora część papierosów zostanie wycofana, wciąż będzie można dostać w sklepie tradycyjne papierosy. Osoby przyzwyczajone do mentolowego aromatu będą zaś mogły kupić m.in. e-papierosy i podgrzewacze tytoniu.