Jak zaoszczędzić na pozabankowej pożyczce?

Pozabankowe pożyczki jest to obecnie bardzo popularna forma finansowego wsparcia budżetu, która stanowi dogodne rozwiązanie dla osób mających utrudniony dostęp do pożyczek i kredytów udzielanych przez banki. Firmy pożyczkowe oferują pożyczki w różnych wariantach – jako pierwsza pożyczka za darmo i innych. Jak wybrać najlepszą ofertę i na tym zaoszczędzić?

Określ swoje potrzeby

Podstawową kwestią, nad którą trzeba się zastanowić, jest określenie własnych potrzeb. Na jaki cel zostaną przeznaczone pieniądze? Na jaką kwotę powinna opiewać pożyczka? Jakie są realne możliwości w zakresie spłaty zobowiązania? Znając odpowiedzi na te pytania, należy zdecydować, co będzie lepszym wariantem:

 • pożyczka krótkoterminowa charakteryzująca się niedużą kwotą oraz okres spłaty wynoszącym od 30 do 60 dni,
 • pożyczka ratalna, gdzie kwota jest większa niż w przypadku pożyczki krótkoterminowej, zaś maksymalny okres spłaty wynosi przeciętnie 12 miesięcy.

Porównuj oferty

Porównywanie ofert służy wyłonieniu tej najbardziej opłacalnej pod względem finansowym i nie tylko. W tym celu warto wykorzystać porównywarkę pożyczek pozabankowych. Spośród największych korzyści z tego płynących wymienia się:

 • oszczędność czasu – porównanie kilkunastu czy więcej ofert zajmuje zaledwie od kilku do kilkunastu minut, bez konieczności wychodzenia z domu i stania w kolejkach,
 • oszczędność pieniędzy – mając wyłuszczone wszystkie najważniejsze informacje, wyraźnie widać, która opcja najbardziej się opłaca,
 • świadomą decyzję – osoby porównujące pożyczki nie ulegają emocjom i są mniej podatne na kuszące reklamy, zaś niezbędne decyzje podejmują w oparciu o racjonalne przesłanki.

Szukaj promocji

Promocje to dobry sposób na zdobycie gotówki mniejszym kosztem. Znakomitym przykładem jest tutaj pierwsza pożyczka za darmo. To oferta skierowana do osób, które wcześniej nie miały styczności z daną firmą pożyczkową. Zasady, na jakich jest udzielana pierwsza pożyczka za darmo, przypominają warunki funkcjonowania chwilówek, a zatem:

 • kwota zobowiązania nie jest wysoka – każda z firm ma określony maksymalny limit,
 • okres kredytowania jest krótki,
 • procedury są uproszczone – zwłaszcza gdy w rachubę wchodzi pożyczka online.

Decydując się na zaciągnięcie pierwszej pożyczki w wybranej firmie, należy pamiętać o tym, by spłacić ją w terminie – w przeciwnym razie zostaną naliczone opłaty i darmowa pożyczka będzie taką jedynie z nazwy.

Czytaj umowy

Znajomość warunków umowy pożyczkowej chroni konsumenta przed rozmaitymi niespodziankami. Zanim na takim dokumencie zostanie złożony podpis trzeba wnikliwie zapoznać się z jego postanowieniami – nie mogą one wzbudzać jakichkolwiek wątpliwości. Klient powinien być świadomy zarówno swoich praw, jak i obowiązków, a także posiadać gruntowną wiedzę na temat zaciąganej pożyczki. W szczególności trzeba zwracać uwagę na zapisy dotyczące:

 • okoliczności rozwiązania/zerwania umowy przez którąś ze stron,
 • opłat okołopożyczkowych,
 • konsekwencji z tytułu nieterminowej spłaty,
 • warunków udzielenia pożyczki.