Czy nasiona marihuany są legalne w Polsce?

O ile sama uprawa konopi jest zabroniona w naszym kraju i grozi poważnymi skutkami karnymi, tak same nasiona marihuany są całkowicie legalne, o ile wykorzystujemy je „do celów kolekcjonerskich”. W związku z tym rośnie popularność sklepów stacjonarnych oferujących ten nietypowy towar, jednak prawdziwe zainteresowanie można zauważyć w sieci. Przekonajmy się, o co naprawdę w tym chodzi i czy rzeczywiście wszystko przebiega tak legalnie, na jakie wygląda.

Legalność marihuany

Warto zaznaczyć, że uprawa i posiadanie tej rośliny w stadium rozwiniętym, a nawet kiełkujących nasion jest już przestępstwem. W przeciwieństwie do posiadania nasion. Skąd taka różnica? Chodzi o zakazaną w naszym kraju substancję THC, której same nasiona marihuany nie posiadają. THC jest środkiem psychoaktywnym, o niskim współczynniku uzależnienia, który przyjmowany w długotrwałej perspektywie powoduje tolerancję odwrotną. Stąd też wszelkie restrykcje prawne dotyczące konopi.

Sklepy oferujące nasiona zarzekają się legalnością prowadzenia biznesu i rzeczywiście z prawnego punktu widzenia nie ma się do czego doczepić. Poza oryginalnością sprzedawanego towaru lokale są urządzane jak każdy inny sklep. Jednak wciąż lokale stacjonarne są spotykane rzadko. Znacznie więcej transakcji zawiera się za pomocą internetu, gdzie można w łatwy i szybki sposób przejrzeć katalogi i znaleźć ciekawy lub konkretny interesujący nas produkt. Jest to w naturalny sposób znacznie wygodniejsza forma niż oglądanie i wyciąganie informacji od sprzedawcy na miejscu.

Ciekawą sprawą jest zazwyczaj regulamin sklepu, który w bardzo bezpośredni sposób odcina się od jakiejkolwiek działalności związanej z plantacją i hodowlą tych roślin oraz wyraźnie zaznacza, że produkty przeznaczone są wyłącznie do zastosowania kolekcjonerskiego jako unikatowy i oryginalny eksponat. Jednak to nie jedyne zastosowanie nasion – ze względu na brak substancji psychoaktywnych oraz bardzo wysokiej ilości witaminy B są bardzo często wykorzystywane w celach gastronomicznych, a także zoologicznych – niektóre gatunki papug uwielbiają te nasiona i są traktowane jako ich przysmak.

Mimo wszystko w naszym kraju temat konopi wciąż budzi duże kontrowersje. Między innymi jest to powód rzadkiego otwierania punktów stacjonarnych w tej branży, mimo jej całkowitej zgodności z prawem. Niemniej jednak coraz to nowsze badania wykazują, że nasiona konopi mają lecznicze właściwości, co może okazać się przełomem w polskim podejściu do tej rośliny i rozpowszechnieniu jej w sklepach.