Co warto wiedzieć o uprawie malin, gdy chcesz mieć je we własnym ogrodzie

Jeśli marzysz o pysznych i zdrowych malinach bez konieczności wyjścia z domu, warto rozważyć ich uprawę we własnym ogrodzie. Nie ma nic porównywalnego do smaku świeżej maliny prosto z krzewu. Jeżeli chcesz nauczyć się jak to robić, to dobrze trafiłeś! W tym artykule opiszemy podstawowe informacje dotyczące tej tematyki.

Zacznijmy od tego dlaczego warto uprawiać maliny?

Maliny są jedynymi owocami, które same zarządzają swoim czasem zbioru. Oznacza to, że nie trzeba posiadać specjalnej wiedzy aby móc cieszyć sie zebranym plonem. Poza tym są łatwe w uprawie oraz pobudzają nasze zmysły dzięki pięknie kwitnącym białoróżowym kwiatuszkom oraz cudownemu zapachowi jagód.

Jaką glebę powinniśmy wybrać dla naszych malin?

Wybierając miejsce w ogrodzie, warto znaleźć glebę dobrze drenowaną, piaszczysto i lekko gliniastą. Dlaczego? Bo taka gleba pozwala na dobry przepływ powietrza i żywych organismów do korzeni malin, a także jest bogata w składniki odżywcze. Unikaj miejsc gdzie występuje silna konkurencja ze strony innych roślin.

Jakie są wymagania malin podczas uprawy?

Maliny uwielbiają słońce! Więc ważne jest by wybrać miejsce z dużym nasłonecznieniem – chociaż trochę cienia może przydać się latem kiedy temperatury osiągają wysokie wartości. W przypadku nawadniania trzymajmy się reguły umiarkowania- nie polewajmy nadmiernie ale i nie dopóść żeby krzewy usychały na rozgrzanym słońcu.

Przygotowanie terenu pod sadzenie krzewów

Przed posadzeniem należy starannie oczyścić teren niszcząc wszystkie chwasty oraz kamienie które mogłyby utrudnić nam uprawe malin. Niestety czasem musimy bez litości usuwać całą okoliczną roślinność co potrafi być emocjonalnie męczące zwłaszcza dla miłośników natury. Po odtworzeniu gleby należy ją nawozić i przygotować na sadzenie roślin. Nawóz powinniśmy aplikować co najmniej tydzień przed sadzeniem Krzewów żeby  miał szansę wniknąć w ziemię a bakterie miały czas aby go spakować.

W jakiej odległości od siebie sadzimy maliny?

Sadząc maliny na pewno ważne jest by pamiętać o odpowiednim rozstawieniu krzewów. Uwaga – to kluczowy element dla sukcesu uprawy! Do tego, gdy chodzisz między rzędami ułatwia komunikację z sąsiadującą roślinnością. Proponujemy umieszczenie krzewów co 40-50 cm, natomiast rzędy oddziałujmy sobie po około 1m

O to i wszystko co potrzebujesz wiedzieć o hodowli malin! Pamiętaj, że mimo początkowej pracy i nakładów czasu zdecydowanie warto. Owoce te nie tylko są pełne smaku, ale również odżywcze i zdrowe dla naszego ciała. Skoro już wiesz jak to robić – do dzieła!