Jak sprawdzić czy jestem w BIK?

jak sprawdzic czy jestem w bik
jak sprawdzic czy jestem w bik

jak sprawdzic czy jestem w bik

Przeczytaj co warto wiedzieć i sprawdź swój BIK – właściwy baner znajdziesz pod naszym tekstem. Zapraszamy!

Kiedy chcemy kupić coś o większej wartości, to często planujemy przy tej okazji wzięcie kredytu. Zdarza się jednak, że mimo wysokich dochodów, nie możemy go otrzymać. Analizowanie wniosku kredytowego przez bank zawsze odbywa się w oparciu o informacje otrzymywane z BIK. Warto więc wiedzieć o tej instytucji jak najwięcej oraz jak sprawdzić czy jestem w BIK.

Co to jest BIK?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej to instytucja przechowująca dane o kredytach i kredytobiorcach. Mogą tu trafić informacje o każdym kredycie uzyskanym w banku albo w SKOK-u. Dane te są udostępniane podmiotom rynku finansowego, które w ten sposób sprawdzają wiarygodność finansową osoby wnioskującej o kredyt. Warto wiedzieć, iż jeżeli instytucja, w której pożyczamy korzysta z danych BIK, to na zasadzie wzajemności również swoje dane zgłasza do BIK.

Każdy trafia do BIK

Do BIKu trafiają wszyscy kredytobiorcy, niezależnie czy płacą terminowo, czy też mają opóźnienia. Często postrzegamy BIK negatywnie, bo przecież informacja o wcześniejszym nieterminowym spłacaniu może skutkować nie tylko otrzymaniem gorszych warunków kredytu, ale także odmową jego udzielenia. Warto wiedzieć jednak, że BIK może także zadziałać na korzyść osoby potrzebującej kredytu. Jeśli w przeszłości miało się już jakiś, a raty i były one spłacane terminowo, to dla banku jest to informacja o większej wiarygodności takiej osoby. Jeśli spełnia się inne warunki, to wniosek o kredyt nie zostanie odrzucony.

Dobra historia kredytowa to także możliwość otrzymania finansowania z mniejszym oprocentowaniem. Tak naprawdę większość informacji, jakie się tam znajdują dotyczy właśnie terminowo spłacanych rat, czyli budują one wiarygodność kredytową klienta banku. By dane klienta mogły się znaleźć w BIK-u, instytucja, w której bierze kredyt, musi go poinformować, że ma zamiar je tam umieścić.

Warto wiedzieć, że tak zwany „czysty BIK” nie jest przez bankowców lubiany, bo klient bez historii kredytowej jest wielka niewiadomą. Często więc specjaliści ludziom z czystym bikiem radzą by przed większym kredytem pożyczyć chociażby na przysłowiową suszarkę do włosów. Zbudować dobrą historię, by łatwiej uzyskać duży kredyt.

Jak samodzielnie sprawdzić czy jestem w BIK?

Warto wiedzieć, że nie tylko banki i SKOK-i mają możliwość wglądu w dane BIK. Także sama zainteresowana osoba może sprawdzić, jakie informacje o jej kredytach znajdują się w bazie tej instytucji. Raz na pół roku można otrzymać bezpłatny raport o swojej historii kredytowej. Można też otrzymać bardziej szczegółowe informacje oraz sprawdzić raport BIK częściej niż raz na sześć miesięcy, ale wtedy nie jest to już usługa bezpłatna. Jeśli jednak zależy komuś na poznaniu pewnych danych, to z pewnością nie będzie to przeszkodą, by po nie się zgłosić. Nie ma możliwości, by otrzymać informacje o osobie trzeciej, ponieważ chronione są one tajemnicą bankową. Tylko notarialne upoważnienie notarialne stanowi odstępstwo od tej reguły.

Jak sprawdzić czy jestem w BIK przez internet?

Można zwrócić się o informacje w tradycyjny sposób, czyli udać się do siedziby BIK \ i złożyć tam pisemny wniosek, ale można też sprawdzić BIK przez internet. Ta druga opcja jest o wiele wygodniejsza. By otrzymać informacje na swój temat, czyli raport BIK możesz kliknąć w poniższy baner, który przekieruje Cię na właściwą stronę. Założenie konta w BIK trwa około 5 minut, a samo konto jest bezpłatne. Jedyny koszt to przelew w wysokości 1zł wyłącznie z Twojego własnego konta by potwierdzić Twoje dane osobowe. W ten sposób BIK weryfikuje, czy nie ma do czynienia z próbą wyłudzenia danych o osobie trzeciej.

Kiedy warto sprawdzić czy jestem w BIK?

Sprawdzenie BIK jest przydatne szczególnie wtedy, gdy masz zamiar ubiegać o kredyt. Można dzięki temu sprawdzić, czy wszystkie informacje w raporcie są zgodne ze stanem faktycznym. Wykluczyć zdarzające się wcale nie tak rzadko błędy w raportowaniu banków, a jeśli znajdziemy takowy, wyjaśnić niezgodności.

Jeśli w naszej historii w BIK widnieją informacje o zaległościach w spłatach, to można je szybko uregulować. Najczęściej dotyczy to pozostałości po zamkniętych kredytach lub rachunkach bankowych. Niestety banki często nie informują o groszowych brakach, ale bardzo gorliwie raportują je w BIKu.

Wszelkie nieścisłości w raporcie trzeba będzie wyjaśnić, by nie działały na naszą niekorzyść. Ze względu na możliwe nieścisłości warto sprawdzać dane co jakiś czas, nawet jak nie zamierza się o nic wnioskować. Dwa razy do roku możemy to zrobić przecież za darmo.

Zdecydowanie warto zainteresować się raportem, jeśli masz za sobą odmowne wnioski kredytowe. Jeśli trudno ustalić dlaczego, bo np. zarobki powinny być wystarczające, to może właśnie w historii kredytowej kryją się jakieś niespodzianki. Warto wiedzieć na czym się stoi by w rozmowie z bankowcami rozdawać karty i negocjować, a nie być zdanym na łaskę analityków kredytowych.

Pamiętaj, że już w kilka minut możesz za darmo sprawdzić czy nie jesteś w BIK. Poniższy baner to reklama Biura Informacji Kredytowej. Klikając w nią trafisz  bezpośrednio na stronę rejestracji darmowego konta w BIK.


Jak sprawdzić czy jestem w BIK – krok po kroku

1. Kliknij w powyższy baner lub wejdź bezpośrednio na stronę Biura Informacji Kredytowej.
2. Kliknij w przycisk Pobierz bezpłatnie następnie podaj swój adres mailowy i zaakceptuj regulamin serwisu.
3. System prześle do Ciebie maila aktywacyjnego. Wejdź w otrzymaną wiadomość i kliknij link Aktywuj konto. Przeniesiesz się z powrotem na stronę BIK, gdzie zdefiniujesz swoje hasło do bezpłatnego konta w serwisie.
4. Po przeładowaniu strony wybierz z oferty środkowe pole Konto Próbne, klikając przycisk zamów.
5. Masz do wyboru 3 opcje uzyskania raportu. Najszybsza wersja sprawdzenia BIK, to przesłanie skanu lub zdjęcia dowodu osobistego. Po wybraniu tej opcji przeniesiesz się do formularza rejestracji danych osobowych.
6. Formularz wypełniasz podstawowymi danymi osobowymi, konieczny będzie również numer dowodu osobistego i PESEL. Ostatni krok formularza to załączenie skanu lub zdjęcia dowodu osobistego oraz podanie Twojego numeru konta bankowego.
7. Numer konta bankowego podajesz w celu potwierdzenia identyfikacji. Przelewu identyfikacyjnego w wysokości 1 zł na konto BIK trzeba dokonać z rachunku, który jest przypisane do właściciela podanych w formularzu danych. To najlepszy i najprostszy sposób by potwierdzić, że nikt nie próbuje podszyć się pod Ciebie.
8. Jeżeli wszystkie dane będą poprawne, otrzymasz SMS z kodem weryfikacyjnym, który należy wpisać w Panelu użytkownika. Od tego momentu masz dostęp do swojego raportu BIK.

Co możesz znaleźć w darmowym raporcie BIK?

Bezpłatny raport BIK pozwala Ci na weryfikację wszystkich kluczowych elementów Twojej historii kredytowej. Oczywiście z punktu widzenia banków raportujących te dane. Jest on podstawowym źródłem informacji na temat ewentualnych błędów popełnionych przez banki. W raporcie znajdziesz między innymi:

Zobowiązania w trakcie spłaty – wszystkie Twoje otwarte kredyty oraz linie kredytowe wraz z aktualnym statusem płatności, czyli informacją o ewentualnych opóźnieniach.

Zobowiązania zamknięte – historyczne kredyty oraz podsumowanie o statusie płatności, czyli opóźnieniach.

Zapytania kredytowe – informacja o tym, które instytucje pytały w ostatnim roku o Ciebie w BIK. Na tej podstawie możesz sprawdzić, czy nie doszło do sprawdzenia bazy poza Twoją wiedzą. Nadmierna liczba zapytań kredytowych może stać się podstawą do odmowy udzielenia kredytu przez kolejne instytucje.

Pozostałe zapytania – zapytania kontrolne wykonywane przez banki, w których obecnie posiadasz rachunki bądź zobowiązania. Nie wpływają one na ocenę Twojej wiarygodności kredytowej.

Podsumowanie zobowiązań – tabela konsoliduje dane na temat Twoich zobowiązań. Sprawdzisz w niej łączną kwotę zaciągniętych zobowiązań oraz kwotę pozostającą do spłaty. Dodatkowo widoczna jest również łączna kwota miesięcznych rat.

 

Jak BIK przedstawia informacje o ewentualnych zaległościach kredytowych?

Bezpłatny raport BIK przy każdym rachunku otwartym lub historycznym prezentuje status płatności w formie tarczy. Jej kolor oraz oznaczenie pozwala na łatwą identyfikację rachunków z opóźnieniami. Dla przykładu:

Tarcza zielona, cyfra 0 wpisana w tarczę – brak zaległości, lub zaległości do 30 dni

Tarcza żółta, cyfra 1 wpisana w tarczę – rachunek z zaległościami od 31 do 90 dni,
Tarcza pomarańczowa, cyfra 2 wpisana w tarczę – zaległości od 91 do 180 dni.
Tarcza pomarańczowa, cyfra 3 wpisana w tarczę – zaległości powyżej 180 dni.
Tarcza czerwona, litera W wpisana w tarczę – rachunek ze statusem otwartej windykacji.
Tarcza czerwona, litera E wpisana w tarczę – rachunek ze statusem egzekucji.
Tarcza czerwona – litera U wpisana w tarczę – rachunek umorzony, czyli bank nie odzyskał pożyczonych pieniędzy.
Tarcza czerwona, litery OD wpisane w tarczę – rachunek odzyskany, czyli uregulowany po windykacji lub egzekucji.