Dla kogo coworking?

dla kogo coworking
dla kogo coworking

Coworking to całkiem nowe i świeże pojęcie, ale chętnych na tego typu usługę nie brakuje. Czym więc jest coworking i dla kogo będzie najlepszym rozwiązaniem?

Coworking jest to nic innego jak wynajem nieudużej powierzchni biurowej, które ma za zadanie być „biurem” dla małej firmy, zazwyczaj jednoosobowej, która większego biura nie potrzebuje. Kolokwialne mówiąc jest to wynajem biurka w biurowcu czy dużym biurze, pośród „innych biurek” w ten sam sposób podnajmowanych.

Dla kogo będzie ta forma rozwiązania?

Coworking będzie świetnym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy poszukują powierzchni biurowej, a niekoniecznie ma to być duża powierzchnia. Jest to propozycja również dla tych, dla których jednym z głównych kryteriów w poszukiwaniu własnego biura jest jak najniższa cena wynajmu – z pewnością coworking będzie tą najtańszą alternatywą. Ktoś, kto decyduje się na coworking musi wiedzieć i zdawać sobie sprawę z tego, że na intymność w biurze coworkingowym nie będzie mógł liczyć. Dla jednych będzie to problemem i przeszkodą, a dla innych nie. Tak czy inaczej, musimy brać to pod uwagę.

Zaletami coworkingu z pewnością będzie najniższy koszt. Jeśli pomyślimy o tym, ile miesięcznie musimy wydać na wynajem dużej powierzchni biurowej, czy też nawet mniejszego, ale samodzielnego biuro to prawie zawsze dojdziemy do wniosku, że te koszty są jednak dużo większe. Koszt coworkingu zazwyczaj oscyluje na poziomie 300 – 400 złotych miesięcznie, co nie jest dużą kwotą i z pewnością każdego przedsiębiorcę będzie na to stać. Zamiast więc wydawać pieniądze na powierzchnię biurową, te same pieniądze będziemy mogli wydać na coś innego.

Niektórzy użytkownicy i zwolennicy coworkingu twierdzą, że atmosfera panująca w tego typu przestrzeniach biurowych jest jedyna w swoim rodzaju i zdecydowanie sprzyja pracy. Oczywiście każdy ma swoją opinię i mogą się one różnić natomiast przyznać trzeba, że łatwiej jest skupić się na pracy i zmotywować do działania, jeśli kilkanaście lub kilkadziesiąt osób w tym samym pomieszczeniu pracuje.

Otwierając samodzielne biuro musimy zadbać o dosłownie wszystko – biurka, krzesła, sprzęt biurowy taki jak drukarka, fax czy ksero. Decydując się na biuro coworkingowe zaoszczędzamy czas i pieniądze, bo cały ten sprzęt zazwyczaj jest już zapewniony i jest do pełnej dyspozycji użytkowników. Taka sama sytuacja z internetem – nie musimy się martwić o dostęp do stałego łącza.

Formalności związane z wynajęciem biura coworkingowe są naprawdę proste i nieskomplikowane, dzięki czemu unikniemy problematycznych umów, okresów wypowiedzenia, itd.

Oczywiście to co dla jednych jest zaletami, dla innych będzie wadami. Coworking jest zazwyczaj idealnym wyjściem dla młodych przedsiębiorców i tzw. startupów, bowiem na tym poziomie nie potrzebujemy dużej przestrzeni i ogromnego biura, a każda zaoszczędzona złotówka będzie na wagę złota. Bardzo często firmy oferujące coworking oferują biura dostępne w centrach handlowych, gdzie każdy chętny może przyjść i za niedużą opłatę korzystać z miejsca pracy. Oczywiście coworking jest tylko alternatywą i tylko na samych początkach rozwoju firmy albo dla firm jednoosobowych. W przypadku większych firm coworking z pewnością się nie sprawdzi.

Artykuł przygotowany przez
Spółkę Ogrodowa Inwestycje – Prestiżowy biurowiec w Warszawie na ulicy Ogrodowej 58