Ile można zarobić pracując jako opiekunka osób starszych w Niemczech?

ile-mozna-zarobic-pracujac-jako-opiekunka-osob-starszych-w-niemczech

Wyjazd do pracy tymczasowej za granicę to rozwiązanie bardzo często wybierane przez osoby, które myślą o szybkim, wysokim zarobku i mogą pozwolić sobie na kilka tygodni lub miesięcy nieobecności w domu. Jedną z grup, która szczególnie chętnie się na to decyduje są opiekunki zajmujące się osobami starszymi. Ile można zarobić w taki sposób i z czego składa się wynagrodzenia i od czego zależy? Gdzie najlepiej szukać zleceń i dlaczego?

Jak prezentują się zarobki opiekunek w Niemczech?

Średnia wysokość wynagrodzenia opiekunki osoby starszej w Niemczech wynosi około 1500 euro na rękę miesięcznie, czyli około 7000 złotych. Dla porównania – w Polsce to za taką samą pracę opiekunki mogą zarobić średnio 2500 złotych miesięcznie.

Należy pamiętać, że jest to wynagrodzenie średnie, a zatem na rynku można znaleźć zlecenia z niższym lub wyższym wynagrodzeniem. W praktyce legalne zlecenia za mniej niż 1200 euro na rękę zdarzają się bardzo rzadko, z drugiej strony mogą się trafiać zlecenia za 1700 i więcej euro. Do tego dochodzą okazjonalne bonusy, np. za szybki wyjazd do pracy.

Od czego zależy wysokość wynagrodzenia?

Stawka wynagrodzenia w każdym zleceniu ustalana jest w sposób indywidualny przez zleceniodawcę. Jednym z głównych czynników wpływających na jej wysokość jest stan zdrowia podopiecznego oraz zakres opieki jakiej wymaga. Zazwyczaj zlecenia opieki nad osobami mobilnymi i w dużym stopniu samodzielnymi są wyceniane niżej, niż zlecenia opieki nad osobami w ciężkim stanie, leżącymi lub dotkniętymi zaawansowaną demencją. Kolejny ważny czynnik wpływający na wysokość stawki to okres pracy – wyżej wyceniane są zlecenia, w których opieka sprawowana jest np. w czasie świąt bożonarodzeniowych bądź wakacji. Dodatkowo wysokość stawki może być uzależniona od miejsca wykonywania pracy – w dużych metropoliach, takich jak Berlin czy Monachium opiekunowie mogą zarobić zazwyczaj więcej, niż w mniejszych miejscowościach. W wielu przypadkach stawka zleceń podlega negocjacji – szanse na uzyskanie wyższego wynagrodzenia mają opiekunowie o dużym doświadczeniu lub ponadprzeciętnej znajomości języka. Kartą przetargową mogą być również dodatkowe atuty, takie jak np. posiadanie prawa jazdy.

Gdzie szukać zleceń?

Atrakcyjne wynagrodzenie za pracę jest głównym powodem, dla którego opiekunki z Polski decydują się na pracę za granicą. Należy jednak pamiętać, że wymienione stawki dotyczą przede wszystkim zleceń uzyskanych za pośrednictwem agencji takich jak firma Prestige24h. Dlaczego warto zdecydować się na tą drogą uzyskiwania zleceń? Ponieważ jest ona gwarancję legalnego, bezpiecznego zatrudnienia oraz wsparcia podczas pobytu za granicą.