Zakup mieszkania na rynku pierwotnym – o co warto zapytać dewelopera?

Mieszkania w nowoczesnym budownictwie zwykle są przestronne i zaprojektowane tak, aby każdy mógł je urządzić według własnych upodobań. Jednak zakup nowego mieszkania wiąże się także z dużym wydatkiem, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas oglądania nieruchomości. Zatem o co trzeba zapytać dewelopera, by dokonać najlepszego wyboru?

Sprawdź stan prawny nieruchomości

Szukając idealnego mieszkania na sprzedaż Kraków Podgórze, w pierwszej kolejności należy sprawdzić dotychczasowe realizacje lokalnych deweloperów oraz zweryfikować opinie klientów. Ponadto mając już upatrzone konkretne mieszkanie, trzeba sprawdzić przynależną mu księgę wieczystą i okoliczny plan zagospodarowania przestrzennego. Co ważne obecnie można uzyskać dostęp do księgi wieczystej drogą elektroniczną, dzięki czemu cała procedura jest znacznie prostsza i szybsza. Natomiast analizując plan zagospodarowania przestrzennego, klient powinien zwrócić szczególną uwagę na wysokość najbliższej zabudowy oraz projekty dróg.

Dokładnie przyjrzyj się umowie

Dla wielu osób zakup mieszkania to jedna z najpoważniejszych decyzji, jaką będą musieli podjąć w swoim życiu. Dlatego nie należy podpisywać umowy z deweloperem bez przeczytania jej ze zrozumieniem. Ponieważ to ważne, by klient dokładnie zapoznał się z każdym podpunktem oraz wiedział, jakie prawa będą mu przysługiwały w razie wystąpienia jakichkolwiek opóźnień. Poza tym w takiej umowie stan techniczny mieszkania na sprzedaż Kraków Podgórze powinien być dokładnie opisany wraz z prognozowaną datą odbioru lokalu. Jeśli zapisy zawarte w umowie będą niejasne dla klienta, wówczas przed złożeniem podpisu warto skonsultować się z prawnikiem, który sprawdzi, czy umowa została sporządzona w zgodzie z obowiązującym prawem.

Wybierz mieszkanie na miarę Twoich potrzeb

Deweloperzy często wywierają presję na klientach, twierdząc, że zainteresowanie daną nieruchomością jest ogromne i jeśli klient od razu nie zdecyduje się na zakup mieszkania, to oferta będzie nieaktualna. Jednak decyzja o zakupie nigdy nie powinna być podejmowana pod wpływem chwili, tym bardziej że na rynku mieszkaniowym wciąż można znaleźć wiele atrakcyjnych lokali. Dlatego warto dać sobie co najmniej kilka dni na przemyślenie oferty i przeanalizowanie swoich możliwości finansowych.

Chcąc zarezerwować wybrane mieszkanie, można także podpisać z deweloperem umowę przedwstępną, która zabezpieczy interesy obu stron. Na ostateczną decyzję powinna mieć wpływ również lokalizacja i cena nieruchomości oraz stan jej wykończenia. Przy czym ważne, by zakup mieszkania był dobrze przemyślany i przede wszystkim opłacalny dla klienta.