Leczenie kolan komórkami macierzystymi

Jeszcze do niedawna wszelkiego rodzaju schorzenia narządu ruchu leczone były wyłącznie poprzez zabiegi operacyjne oraz przy pomocy odpowiednio dobranej rehabilitacji, jednak wraz z rozwojem medycyny zaczęto pozyskiwać komórki macierzyste, które można z powodzeniem stosować w leczeniu dolegliwości narządu ruchu. Czym jednak są wspomniane komórki macierzystymi i jak wygląda leczenie kolan komórkami macierzystymi?

Komórki macierzyste w leczeniu kolan

Komórki macierzyste to w pełni naturalny materiał pozyskiwany z organizmów żywych (np. z krwi pacjenta), który stanowi pewnego rodzaju zaplecze regeneracyjne. Komórki te mogą bez problemu namnażać się, jednak dosyć istotne jest również to, iż są one samoodnawialne, dlatego też stanowią przyszłość leczenia schorzeń ortopedycznych. Leczenie kolan komórkami macierzystymi z pewnością jest bardzo efektowne, ponieważ wspomniane komórki to w pełni naturalny materiał, który w skuteczny sposób pomaga zastąpić chore i starzejące się komórki całkowicie nowymi i zdrowymi komórkami. Nie ma się w zasadzie czemu dziwić, iż obecnie niemal na całym świecie chirurdzy coraz chętniej sięgają po komórki macierzyste w szczególności w celu leczenia schorzeń kolan (najczęściej u zawodowych sportowców, osób, które rekreacyjnie uprawiają różnego rodzaju sporty, a także u osób starszych, które z uwagi na swój wiek mają bardzo często poważne problemy z kolanami).

Leczenie kolan komórkami macierzystymi

Komórki macierzyste wykorzystywane podczas leczenia schorzeń kolan dają bardzo dobre efekty przy bardzo niskim ryzyku wystąpienia ewentualnych powikłań. Dzięki zastosowaniu komórek macierzystych można całkowicie uniknąć lub też oddalić nieco w czasie konieczność przeprowadzenie zabiegu operacyjnego, który może wiązań się z wieloma powikłaniami oraz skutkami ubocznymi. Za sprawą leczenia kolan komórkami macierzystymi można w skuteczny sposób pobudzić regenerację struktur układu ruchu, co przyczynia się bezpośrednio do zaprzestania stosowania leków przeciwbólowych (nie są one obojętne dla wątroby i innych narządów wewnętrznych).

Skuteczność leczenia komórkami macierzystymi

Skuteczność terapii komórkami macierzystymi została potwierdzona nie tylko licznie przeprowadzonymi badaniami, ale również zabiegami. Pomimo tego, iż w Polsce wykorzystanie komórek macierzystych w tym kierunku nie jest jeszcze tak rozpowszechnione, jak np. w Stanach Zjednoczonych, to jednak coraz większa liczba specjalistów zaczyna interesować się zabiegiem wykorzystującym właśnie komórki macierzyste. W ostatnim czasie przeprowadzono w Polsce kilka takich zabiegów, które okazały się prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Terapia, która wykorzystuje komórki macierzyste, sprawdza się idealnie w przypadku leczenia takich dolegliwości jak uszkodzenia chrząstki stawowej, czy też zmian zwyrodnieniowych stawów.

W jaki sposób pozyskiwane są komórki macierzyste?

Jeszcze do niedawna komórki macierzyste pozyskiwane były głównie z krwi pacjenta, jednak nie zawsze możliwe było uzyskanie wystarczającej ilości preparatu. Na szczęście jakiś czas temu odkryto zupełnie nową metodę pozyskiwania komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej pacjenta. Dzięki temu specjalista może pozyskać odpowiednią ilość materiału, co w przypadku odwirowywania krwi nie byłoby raczej możliwe. Cała procedura pobrania oraz odwirowania materiału odbywa się niezwykle szybko i bezpiecznie, jednak najważniejsze jest to, iż wszystko odbywa się podczas jednego zabiegu. Jeśli chodzi natomiast o sam zabieg, to z uwagi na zastosowane znieczulenie jest on całkowicie bezbolesny i nie trzeba się do niego przygotowywać w jakiś szczególny sposób. Podczas zabiegu specjalista pobiera odpowiednią ilość tkanki tłuszczowej (najczęściej z okolicy brzucha), którą następnie umieszcza w specjalnej wirówce i po odwirowaniu preparatu uzyskane w ten sposób komórki zostają podane do zmienionej chorobowo tkanki.

Artykuł powstał we współpracy z Kliniką Medycyny, Dermatologii, Urologii i Ginekologii Estetycznej Bona Dea z Krakowa.