Znane metody przyciemniana szyb w samochodzie

Znane metody przyciemniana szyb w samochodzie

Przyciemnione szyby to dla wielu znak luksusu. Z tego powodu są dość popularne w naszym kraju. Jakie są znane metody przyciemniania szyb w samochodzie i dlaczego warto z nich skorzystać?

Przyciemnione szyby — co mówi polskie prawo?

Przyciemnianie szyb jest regulowane przez polskie prawo. W końcu wpływa to na widoczność z wnętrza auta, która jest kluczem do bezpieczniej jazdy. Prawo polskie mówi o tym, że przyciemnić można każdą szybę w samochodzie osobowym. Te znajdujące się za słupkiem B, czyli tylna oraz boczne tylne nie są w żaden sposób regulowane.

Ograniczenia dotyczą jedynie szyby czołowej oraz przednich szyb bocznych. Współczynnik przenikania światła w ich wypadku musi wynosić co najmniej 70%. Zbyt mocne przyciemnienie jednej z szyb przednich może skutkować zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego.

Jak można przyciemnić szyby w samochodzie?

Najpopularniejszym sposobem na przyciemnienie jest oklejanie szyb z pomocą specjalistycznej folii, która jest dostosowana do blokowania części promieni słonecznych, w tym oczywiście promieniowania UV. Najpierw sprawdzana jest fabryczna przejrzystość szkła zastosowanego w aucie, a następnie dobiera się pod nią odpowiednią folię.

Przyciemnienie szyb z pomocą oklejania specjalną folią to koszt rzędu kilkuset złotych. Z reguły nie powinien on przekroczyć 1000 zł. Wiele zależy jednak od modelu auta, powierzchni szyb, a także tego, z jakiego szkła zostały stworzone.

Dlaczego warto zdecydować się na oklejanie szyb auta?

Oklejanie szyb samochodu specjalną folią przyciemniającą ma wiele zalet. Z jednej strony mowa tu o korzyściach wizualnych. Samochód z przyciemnionymi szybami z reguły prezentuje się bowiem bardziej luksusowo i ekskluzywnie.

Ponadto przyciemnienie szyb to także świetny sposób na ochronienie siebie i pasażerów przed nadmiarem promieni ultrafioletowych. Te są niekorzystne dla naszego zdrowia, a w szczególności dla skóry i oczu. Ograniczając to, jak dużo wpada ich do auta, można sobie poradzić z wieloma problemami zdrowotnymi. Do tego w samochodzie będzie też nieco chłodniej, gdyż do środka dostanie się mniej promieni słonecznych.