Nieustannie rozwijający się przemysł i coraz bardziej wymagająca, a także skomplikowana technologia, wymuszają na przedsiębiorcach poszukiwania coraz wydajniejszych metod kontrolowania procesów produkcyjnych. Dlatego w tym artykule postaramy się przedstawić łatwą, skuteczną i stosunkowo niedrogą metodę badań penetracyjnych.
Metoda badań penetracyjnych jest techniką nieinwazyjną i gwarantuje bezpieczeństwo dla elementu, który został poddany badaniu. Zwykle stosuje się ją do wykrywania nieszczelności złączy spawanych i nieciągłości powierzchniowych spoiwa. Badanie PT jest bardzo uniwersalne, ponieważ można je stosować na wielu materiałach, m.in. stalach austenitycznych, stopach lekkich i materiałach ferromagnetycznych. Jedyną wadą tej metody jest to, że nie nadaje się do badań materiałów porowatych i tych, które charakteryzują się skomplikowanym, nieregularnym kształtem oraz to, że stwarza zatłuszczenia.
Na czym polega badanie PT?
Badanie penetracyjne polega na tym, że penetrant wnika w niedoskonałości w strukturze materiału, a następnie za sprawą zjawiska włoskowatości oddziałuje z wywoływaczem, ukazując nieciągłości i inne wady. Kolejnym ważnym aspektem związanym z metodą PT jest to, że może być ona stosowana zarówno podczas procesu produkcyjnego, jak i po długotrwałej eksploatacji materiału. Technikę tę można stosować automatycznie lub manualnie, a samo badanie odbywa się w świetle sztucznym, naturalnym lub ultrafioletowym. Badanie metodą PT jest bardzo uniwersalne i ma wiele zastosowań w dzisiejszym przemyśle metalurgicznym, lotniczym, motoryzacyjnym i elektronicznym.
Proces prowadzenia badań PT
Pierwszym etapem badania metodą penetracyjną jest dokładne oczyszczenie badanej powierzchni i naniesienie na nią penetrantu, a następnie usunięcie jego nadmiaru. Kolejnym krokiem jest wykorzystanie wywoływacza, obserwacja reakcji, która zachodzi pomiędzy wywoływaczem i penetrantem oraz drobiazgowe oględziny interesującej nas powierzchni. Na końcu należy pamiętać o zmyciu pozostałości po odczynnikach. Badanie metodą penetracyjną jest szybkie i proste w realizacji, wykazuje się wysoką skutecznością wykrywania wad i niskimi kosztami.
Zastosowanie badań metodą PT
Dzięki uniwersalności badań metodą penetracyjnych można za jej pomocą wykrywać niedoskonałości: połączeń spawanych, lutowanych, odkuwek, wyrobów obrabianych manualnie, oraz tych, które są w stanie surowym. Ponadto ta technika pozwalana przeprowadzenie kontroli ceramiki i tworzyw sztucznych. Dzięki badaniu PT możliwe jest wykrycie wgłębień, rys, pęknięć i mikropęknięć, porowatości powierzchniowej, wgłębień i wszelkiego rodzaju nieszczelności. Jednak należy pamiętać, że metoda badania penetracyjnego osiąga najwyższą skuteczność i wydajność podczas produkcji seryjnej, np. z wykorzystaniem linii półautomatycznej FPI. Dlatego w następnym akapicie skupię swoją uwagę właśnie na niej.
Zastosowanie linii półautomatycznych FPI
Półautomatyczne linie do badań techniką PT wykorzystuje się najczęściej do prowadzenia dokładnej kontroli elementów na większą skalę w różnych gałęziach przemysłu, np. w motoryzacji, lotnictwie, metalurgii, elektronice i innych pokrewnych dziedzinach. Szczególnie warte zainteresowania są instalacje produkowane przez uznane firmy, ponieważ spełniają wszelkie normy związane z ochroną środowiska, wyposażane są w zautomatyzowany i zamknięty system oczyszczania, a także są w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta. Misją uznanego i doświadczonego producenta jest dostarczanie produktów najlepszej jakości, co potwierdzają pozytywne opinie klientów z całej Europy. Linie FPI stworzone przez uznanych producentów składają się z prefabrykowanych komponentów dopasowanych do indywidualnych wymagań każdego klienta, dlatego ich wygląd i parametry mogą być zmienne. W liniach FPI część procesu badawczego może zostać zautomatyzowana, np. w postaci automatycznego otwierania i zamykania zaworów. Producent dopuszcza możliwość budowy nietypowych, zautomatyzowanych systemów na podstawie wytycznych każdego klienta.
Zalety linii półautomatycznych
Linie FPI są z pewnością jedną z najkorzystniejszych i najwydajniejszych metod kontrolowania procesów produkcyjnych. Te systemy technologiczne, które zaprojektowano z myślą o badaniach penetracyjnych, szybko i skutecznie wykrywają i identyfikują niedoskonałości produkcyjne takie, jak wady powierzchniowe, porowatość, zawalcowanie, zakucia, nieszczelności i pęknięcia. Ponadto dzięki zastosowaniu technologii FPI możliwa jest kontrola materiałów nieporowatych wykonanych z magnezu, aluminium, stali, brązu, tytanu, miedzi, ceramiki, mosiądzu, szkła, wyrobów odlewanych, tworzyw sztucznych, materiałów odkształconych plastycznie, materiałów spawanych i lutowanych, materiałów w stanie surowym. Dzięki technologii linii FPI możliwe jest ujawnienie wad, które mogą doprowadzić do potencjalnej, poważnej awarii. Oprócz tego pozwalają na bieżące monitorowanie i korygowanie procesów produkcyjnych oraz sprzyjają zachowaniu jednorodnego standardu produkcyjnego.